پیشنیاز شروع پروژه

همانطور که ممکن است بدانید، PCR، تکنیکی است که به منظور تکثیر یک قطعه معینی از DNA، انجام می شود. مهم ترین عامل در نتیجه نهایی واکنش زنجیره ای پلیمراز، استفاده از مولکول آغازگر (پرایمر) مناسب است. بطور کلی، دو روش طراحی پرایمر به صورت کلاسیک و اتوماتیک را داریم. از آنجایی که موجودات زنده، فقط از پرایمرهای RNAای استفاده می‌کنند نیاز به طراحی این نوع پرایمر‌ها ضروری بوده و از طرفی دیگر پرایمرهای DNAای در بسیاری از آزمایشات مولکولی و پزشکی کاربردی دخیل بوده و یادگیری طراحی این نوع نیز از واجبات است. پس برای هر هدف مشخص در تحقیق، پرایمرهای بخصوص خود باید طراحی شوند.

مثال‌های کاربرد این مهارت در صنعت

جدای از فضاهای اکادمیک و تحقیقاتی، از این تکنیک در صنعت دارو و کیت‌های تشخیصی هم بسیار استفاده می‌شود.

  •      تصور کنید که بعد از انجام استخراج داده بر اساس الگوریتم های بیوانفورماتیکی، در نهایت به تعدادی ژن رسیدید که اگر، بتوانید این ژن‌ها را در خون، لنف و یا نمونه بافت پیدا کنید، می‌توانید بسیار سریع شروع یک سرطان مهلک را تشخیص دهید. برای تشخیص این ژن‌های کلیدی به مهارت طراحی پرایمر نیاز دارید.
  •      تصور کنید که ویروس جدیدی شیوع پیدا کرده است و شما با تشخیص آن در بدن و برش ماده ژنومی آن، می‌توانید آن را در بدن غیرفعال کنید تا از شیوع گسترده این بیماری جلوگیری کنید. شناسایی ویروس و برش ژنومی آن مستلزم یادگیری تکنیک طراحی پرایمر و کلونینگ است که در این دوره آن را یاد می‌گیریم.
  •      تصور کنیدشما می‌خواهید با این مهارت چه کار کنید؟

تعهد ما به شما

در قبال تلاش شما، ما هم قول می‌دهیم که بعد از آموختن مطالبی که در این دوره برای شما ارائه شده است، از همه‌ی یازده آزمون‌ سنجش مهارت، امتیاز بالای ۸۰ درصد کسب می‌کنید. پس بعد از گذراندن هر هفته، به جدول آزمون (که در زیر مشاهده می‌کنید)، توجه کنید. 

اسکرول به بالا