6 حیوانی که به سرعت درحال تکامل هستند

ما گاهی فکر می کنیم که تکامل مربوط به گذشته است، اما امروزه نیز ادامه دارد، به‌ ویژه که فشار های محیطی، انسان ‌ها و حیوانات را مجبور می‌ کند تا برای بقا سازگار شوند. در اینجا 6 حیوانی را که امروزه به سرعت در حال تکامل هستند، بیان می کنیم.

 

۱.  مارمولک با پا های چسبناک اضافی

 

مارمولک ‌های سبز بومی – معروف به آنول ‌های کارولینا یا آنول ‌های سبز – که شاخه ‌های پایینی و تنه درختان فلوریدا را اشغال می ‌کنند، با واقعیت غیرمنتظره ای روبرو شدند. پسرعمو های مهاجم آن ها، مارمولک‌ های قهوه‌ای، به محل زندگی آن ها نقل مکان کردند. مارمولک های سبز در مواجهه با منابع محدود و رقابت دو برابر، شاخه های پایینی را رها کرده و به نزدیکی نوک درختان رفتند. قسمت های بالایی درختان، نازک‌ تر و صاف‌ تر بودند، بنابراین بدن مارمولک‌ های سبز باید با تغییر محیطی سازگار می ‌شد. آن ها برای اینکه بهتر به شاخه ‌های صاف بچسبند تکامل یافتند برای مثال پرده میان انگشتانشان بزرگ ‌تر و فلس‌ هایشان چسبناک ‌تر شد. این تغییرات فقط در مدت 15 سال و حدود 20 نسل اتفاق افتاده است.

یوئل استوارت، محقق پست‌داک در کالج علوم طبیعی دانشگاه تگزاس در آستین و نویسنده اصلی این مقاله گفت:” درجه و سرعت تکامل آن ها شگفت آور بود. اگر قد انسان به سرعت انگشتان پای این مارمولک ها تکامل می ‌یافت، قد یک مرد متوسط ​​آمریکایی از حدود 5 فوت و 9 اینچ امروزی به حدود 6 فوت و 4 اینچ در 20 نسل افزایش می یافت.”

 

۲.  حذف چشم در میگو

 

در فرآیند تغییر تکاملی، یا از یک ویژگی استفاده می‌کنید یا آن را از دست می‌دهید و این مطمئناً برای گروهی از سخت‌پوستان ساکن خانه‌ های غارمانند نیز صادق است. این خرچنگ ها و میگوها در زیر زمین جایی که نور و بینایی خوبی وجود ندارد زندگی می کنند. درنتیجه آن ‌ها بینایی خود را از دست داده اند، و برای حرکت در اعماق غارمانند بر حس بویایی و لمس تکیه‌ کرده ‌اند. وقتی محققان مغز این موجودات را که ساکن خانه ‌های غار مانند هستند با اقوام ساکن خشکی ‌شان مقایسه کردند، دریافتند که این موجودات نه تنها بینایی ندارند، بلکه در واقع در حال از دست دادن بخش‌هایی از مغز خود هستند که با بینایی مرتبط است. در همین حال، مناطقی که لمس و بو را کنترل می کنند بزرگ تر می شدند.

دکتر مارتین استگنر، نویسنده اصلی این مقاله، به بی‌بی‌سی گفت:” این یک مثال خوب از شرایط زندگی است که نور و آناتومی[1] را تغییر می‌ دهد. حدود 200 میلیون سال طول کشید تا این تغییرات در مغز رخ دهد. ممکن است سریع به نظر نرسد، اما همان طور که راشل فلتمن از واشنگتن پست نوشت، زمان نسبتاً کوتاهی در طرح تکاملی موجودات محسوب می‌شود.”

 

۳. جغد هایی که در حال تغییر رنگ هستند

 

تغییرات آب و هوایی، بسیاری از حیوانات را مجبور می کند برای بقا سازگار شوند. جغد قهوه ای در فنلاند مثال خوبی در این رابطه است. این موجودات در دو رنگ قهوه ای یا خاکستری کم رنگ هستند.

زمستان های سفید و سرد به طور معمول مورد علاقه جغد های خاکستری است که می توانند با ترکیب شدن در یک طرح رنگی برفی از شکارچیان پنهان شوند. اما با ملایم ‌تر شدن زمستان ‌ها در طول 50 سال گذشته، محققان متوجه تغییری شدند؛ جغد های خاکستری رو به زوال بودند. از طرفی پرندگان قهوه ‌ای که برای استتار در شاخه‌ های قهوه‌ ای برهنه جنگل مناسب ‌تر هستند، در حال رشد بودند. هر چه جغد های قهوه ‌ای بیش تر زنده بمانند، ژن‌های قهوه‌ ای بیش تری در طول نسل ‌ها منتقل می‌شوند. بر اساس بیان محققان، تاکنون، “یک پاسخ تکاملی به فشار انتخاب کمی که ناشی از تغییرات آب و هوایی است، به طور تجربی در یک جمعیت وحشی دیده نشده است.”

 

 

۴. ماهی‌هایی که زودتر مهاجرت می‌کنند

 

تغییرات آب و هوایی، نیروی محرکه ای برای تغییر رفتار های اخیر، در ماهی قزل آلا صورتی است. با افزایش دمای آب، ماهی ها از اقیانوس به رودخانه مهاجرت می کنند تا حدود دو هفته زودتر نسبت به 40 سال پیش تخم ریزی کنند. این فقط یک رفتار جدید نبود؛ بلکه این در واقع یک تغییر در سطح ژنتیکی بود. به بیان رایان کواچ، بوم شناس جمعیت دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، بین دهه 1980 و 2011، تعداد ماهی قزل آلا که دیر مهاجرت کردند، 20 درصد کاهش یافت. این تغییر تنها طی یک یا دو نسل اتفاق افتاد که نشان می‌ دهد موجودات زنده می‌ توانند خیلی سریع با تغییرات آب و هوایی سازگار شوند. کواچ گفت:” ما نشان می‌دهیم که تغییر ژنتیکی باعث مهاجرت زود تر می‌ شود و انتخاب طبیعی، دسته ای که دیرتر مهاجرت می‌ کنند را انتخاب نمی‌ کند.”

 

۵. ساس با قدرت فوق‌العاده

 

متأسفانه، نبرد طولانی مدت ما با این آفات جهنده، نتیجه معکوس داشته است. ساس هایی با پوست های ضخیم تر و سلول های عصبی قوی تر برای مقاومت در برابر آفت‌ کش‌ های قوی، به وجود آمدند. به بیان محققان دانشگاه ماساچوست در آمهرست، در سال 2011، مشخص شد که ساس های شهر نیویورک 250 برابر ساس های فلوریدا در برابر آفت کش ها مقاوم هستند. جان کلارک، سم شناس حشرات، گفت:” مقاومت در برابر حشرات چیزی نیست جز تسریع تکامل.”

 

 

۶. موشی که در برابر سم مصون است

 

خبر بد برای هر کسی که از موش می ترسد. محققان یک موش خانگی را کشف کرده اند که نسبت به وارفارین مصونیت دارد. وارفارین نوعی سم است که معمولاً برای مبارزه با هجوم موش ها استفاده می شود.

این موش‌ های فوق‌ العاده، در آلمان کشف شدند، جایی که موش خانگی پست با پسر عموی خود، موش الجزایری مقاوم در برابر سم پرورش یافتند.

در نتیجه، یک موش هیبریدی با یک جهش ژنتیکی بسیار مفید حاصل خواهد شد که باعث برتری آن نسبت به خویشاوندان جونده ‌اش بود. معمولاً حیوانات دورگه نمی­توانند تولید مثل کنند، اما «گاهی اوقات هیبرید عجیب و غریبی وجود دارد که تقریباً ترکیب جدیدی از ژنوم‌های دو گونه دارد که حداقل به طور موقت آن ها را نسبت به گونه ‌های خالص برتری می ‌دهد». مایکل کوهن در این باره نوشت: “ما تکامل را در عمل کشف کرده ایم.”

6 حیوانی که به سرعت درحال تکامل هستند.عنوان مقاله ای بود که مطالعه کردید.

 

[1] – neuroanatomy

 

منابع

 

 

مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراستار: پرنیا فواکهی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...