کوالاها علیه عفونت باکتریایی کلامیدیا واکسینه می‌شوند

انسان ها تنها موجوداتی نیستند که به عفونت کلامیدیا دچار شوند. پرندگان، قورباغه ها و سایر حیوانات نیز می توانند به آن مبتلا شوند. با این حال در کوالاها، بیماری ها یا عفونت های ناشی از آمیزشی جنسی به طور قابل توجهی رایج است و تهدیدی برای کاهش جمعیت این حیوانات در سراسر استرالیا است. به همین دلیل در استرالیا، کوالاها علیه عفونت باکتریایی کلامیدیا واکسینه می‌شوند.
علاوه بر انتقال کلامیدیا از طریق تماس جنسی، کوالاهای ماده می توانند به طور ناخواسته آن را از طریق نوع خاصی از مدفوعشان به فرزندان خود منتقل کنند. این نوع مدفوع بسیار مغذی است. بچه کوالا ها پس از اتمام دوران شیردهی این مدفوع را می خورند. زیرا هنوز برای خوردن برگ اکالیپتوس به مقدار کافی بزرگ نشدند.

بر اساس گزارش مجله ی نشنال جئوگرافیک، در گذشته دانشمندان کلامیدیا را با آنتی بیوتیک ها درمان می کردند. اما ممکن است آنتی بیوتیک ها بر توانایی کوالاها در تجزیه تانن های مضر برگ های اکالیپتوس، تاثیر نامطلوبی بگذارد.

 

واکسینه سازی کوالاها

 

در حال حاضر، واکسن یک اقدام پیشگیرانه در این زمینه است. همان طور که ان ‌بی ‌سی نیوز گزارش می ‌دهد؛ محققان دانشگاه سان ‌شاین کوست استرالیا یک واکسن کلامیدیا آزمایشی را به بیش از 200 کوالا اهلی و وحشی، تزریق کردند. آن ها نتایج امیدوارکننده ای را مشاهده کردند.

پیتر تیمز، پروفسور میکروبیولوژی دانشگاه سان شاین کوست استرالیا، در یک خبر گفت:” اکنون واکسن، فاز 1 و فاز 2 آزمایش را گذرانده است. نتایج نشان می دهند که کاملاً بی خطر می باشد و پاسخ ایمنی و سطح خوبی از محافظت را ایجاد می کند.”

تلاش سلول های سرطانی برای زنده ماندن

 

 

این تیم اخیراً مرحله سوم را آغاز کردند. این مرحله شامل 400 کوالا دیگر در بیمارستان جهانی باغ وحش استرالیا است. همچنین به همه ی این کوالاها ریزتراشه‌ هایی پیوند زده می شود. این کار با هدف شناسایی کوالاها در سال آینده پس از بازگشت آن ها به بیمارستان می باشد.

کلامیدیا می تواند باعث ورم ملتحمه باکتریایی (قرمزی چشم)، عفونت مثانه، ناباروری و حتی مرگ در کوالاها شود. به بیان بنیاد کوآلاهای استرالیا، این می تواند خبر بدی برای جمعیت هر یک از گونه های کوالا ها باشد. این موضوع در مورد گونه ای که جمعیت کلی آن از سال 2018 تا کنون 30 درصد کاهش داشت، حیاتی تر است. دلایل اصلی این کاهش جمعیت آتش سوزی، خشکسالی، امواج گرما و جنگل زدایی هستند.
اگرچه محافظت از کوالاها در برابر کلامیدیا نمی تواند این مشکلات را حل کند، اما می تواند به سازگاری بیش تر آن ها در شرایطی که انسان ها برای اصلاح زیستگاه خود تلاش می کنند، کمک کند.

 

منابع

 

 

مترجم: پرنیا محمدی | تولید محتوا و ویراستاری: پرنیا فواکهی

 

بیشتر بخوانید: تشابه بسیار زیاد اثر انگشت کوالا و اثر انگشت انسان ها

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا