کتاب بیوشیمی لنینجر

 بیوشیمی به عنوان یکی از مهم ترین شاخه های علوم زیستی در بسیاری از رشته های دانشگاهی از جمله پزشکی، زیست شناسی ،بیوتکنولوژی، کشاورزی و … شناخته شده است. لذا شناخت اصول آن برای دانشجویان ضروری است . کتاب بیوشیمی لنینجر یه عنوان یکی از معتبرترین کتاب ها در این زمینه است که به عنوان یک کتاب مرجع در بسیاری از دانشگاه های دنیا مورد استفاده قرار می گیرد

درباره کتاب بیوشیمی لنینجر

 

کتاب اصول بیوشیمی لنینجر 2017 ویرایش 7 یکی از مطرح ترین کتاب ها در زمینه علم بیوشیمی می باشد. این کتاب تاکنون 7 بار تحت ویرایش قرار گرفته است و با هربار ویرایش تلاش شده است که کیفیت کتاب از جمله نوشتار صریح و توضیح ساده واکنش های پیچیده بیوشیمیایی بهبود یابد.

نویسندگان کتاب بیوشیمی لنینجر بیش از 30 سال است که با یکدیگر همکاری می کنند و در دانشگاه مدیسون – ویسکونسین مشغول پژوهش و تدریس هستند. تجربه کار با هزاران دانشجو باعث شده است که کتاب لنینجر به بهترین شکل ممکن، بیوشیمی را برای دانشجویان توضیح دهد و به یکی از بهترین کتاب ها در این زمینه تبدیل گردد.

 

کتاب لنینجر شامل ۳ بخش می­باشد :

 

بخش اول: ساختمان و کاتالیز

این بخش شامل 12 فصل است و مباحث آن پیرامون آب و الکترولیت ها، اسید و باز، ساختمان آمینواسیدها، پپتیدها، پروتئین ها، آنزیم ها و ساختمان آن ها، تنظیم آنزیم ها، واکنش های آنزیمی، کربوهیدرات ها و گلیکوبیولوژی، پلی ساکاریدها، پروتئوگلیکان ها، کار با کربوهیدرات ها، ساختمان اسیدهای نوکلئیک، DNA و عملکرد آن، چربی ها، ذخیره چربی، ساختار چربی های غشا سلولی، بیوسیگنالینگ، گیرنده های هورمونی، تیروزین کیناز، کانال های یونی و … می باشد.

 

بخش دوم: متابولیسم و بیوانرژتیک

این بخش از فصل 13 تا 23 کتاب را شامل می شود و مباحثی پیرامون بیوژنتیک، واکنش های بیوشیمیایی، ATP، فسفریلاسیون، گلیکولیز، گلوکونئوژنز، تنظیم راه های متابولیک، کاتابولیسم اسیدهای چرب، فسفریلاسیون اکسیداتیو، اصول تنظیم متابولیسم، اجسام کتونی، بیوسنتز لیپیدها، آمینواسیدها، تنظیم هورمون ها، متابولیسم بافتی، چاقی و سندرم متابولیک و دیابت تیپ 2 و … در این بخش قرار دارند.

 

بخش سوم: مسیرهای اطلاعاتی

این بخش از کتاب از فصل 24 تا 28 را شامل می شود. مباحث این بخش درباره ژن ها، کروموزم ها، DNA، ساختار کروموزم، متابولیسم DNA، متابولیسم پروتئین ها، همانندسازی و ترمیم DNA، سنتزپروتئین، تنظیم بیان ژن، متابولیسم RNA و … می باشد.

_این کتاب به عنوان رفرنس برای رشته های وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی شده است.

معرفی آلبرت لستر لنینجر

 

آلبرت لستر لنینجر (17 فوریه1917- 4 مارس1986) بیوشیمیست آمریکایی در Bridgeport، کانکتیکات متولد شد. آلبرت لیسانس هنر خود را از دانشگاه وسلیان در سال 1939 اخذ و در سال 1935 وی به‌عنوان دانشجوی ارشد علوم در دانشگاه وسلیان ثبت نام كرد. او سهم زیادی در درک فعلی متابولیسم در سطح مولکولی داشت.

آلبرت لنینجر نویسنده تعدادی متون کلاسیک از جمله: بیوشیمی، زیست انرژی و از همه مهمتر مجموعه اصول بیوشیمی می­باشد. کتاب مجموعه اصول بیوشیمی اثری است که به‌طور گسترده برای دوره های مقدماتی بیوشیمی در سطح کالج و دانشگاه استفاده می‌شود.

لنینجر با الهام از کار اوتو واربورگ و هانس کربس، تحصیلات خود را در دانشگاه ویسکانسین ادامه داد و در سال 1942 دکترای خود را دریافت کرد.

آلبرت لنینجر به‌عنوان استاد دلامار گروه شیمی بیولوژیک به دانشکده پزشکی جان هاپکینز رفت. وی تا سال 1978 در این سمت خدمت کرد و  این عنوان را تا زمان مرگ درسال 1986 در اختیار داشت.

 

 

فعالیت‌ها و تحقیقات آلبرت لستر لنینجر

 

او در سال 1942 پس از دریافت دکترای خود در بیوشیمی از دانشگاه ویسکانسین، چندین سمت در هیئت علمی دانشگاه ویسکانسین و دانشگاه شیکاگو بر عهده داشت. در سال 1948 او با همکاری یوجین پی کندی کشف کرد که میتوکندری ها محل فسفوریلاسیون اکسیداتیو در یوکاریوت ها هستند که مطالعه جدیدی در مورد انتقال انرژی را آغاز می‌کنند. لنینجر در سال 1952 به‌عنوان استاد و مدیر گروه شیمی فیزیولوژیک به دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز رفت. وی تحقیقات بسیاری در مورد انرژی زیستی انجام داد.

 

کتاب ­های دیگر لنینجر

 

وی در طول زندگی خود چند کتاب درسی بزرگ را نوشته است که از مهم ترین آن‌ها می‌توان از کتاب «اصول بیوشیمی لنینجر» نام برد.

از دیگر کتاب های وی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Celluar Metabolic Map: for The Absolute, Utlimate Guide to Lehninger Principles of Biochemistry, 4e
 • Short Course in Biochemistry
 • Principles of Biochemistry
 • Biochemistry
 • Principles of Biochemistry

مجموعه Albert Lester Lehninger کل فعالیت حرفه‌ای او در جان هاپکینز را در بر می‌گیرد. این مجموعه شامل مکاتبات شغلی و شخصی، یادداشت‌های سخنرانی، نسخه های خطی، اسناد برنامه درسی، تجدید چاپ، صورتجلسه کمیته و گزارش ها است. این مطالب فعالیت های وی در دانشگاه جان هاپکینز را به‌عنوان دانشمند، معلم، محقق و مدیر بخش مستند معرفی می‌کند. این مجموعه منبع قابل توجهی برای مطالعه بیوشیمی در قرن بیستم است.

 

عناوین و افتخارات لنینجر

 

او جوایز متعددی از  جمله جایزه پل لوئیس در شیمی آنزیم (انجمن شیمی آمریکا، 1948)، جایزه رمسن (انجمن شیمی آمریکا، 1969)، جایزه لا مادونینا از شهر میلان ایتالیا و انتخاب برای آکادمی ملی علوم (1956)، رئیس (1972) و دبیر (1966-1969) انجمن شیمی بیولوژیک آمریكا، جایزه بنیاد Passano ، عضویت هیئت تحریریه مجله شیمی بیولوژیک را از آن خود کرده است.

 

چند مورد از ترجمه های کتاب بیوشیمی لنینجر

 

 • اصول بیوشیمی لنینجر دکتر پروین پاسالار
 • کتاب بیوشیمی لنینجر دکتر جعفرنژاد
 • اصول بیوشیمی لنینجر رضا محمدی
 • بیوشیمی لنینجر دکتر سیامک سلامی

 

بهترین ترجمه ها:

 

ترجمه دکتر رضا محمدی:

دکتر رضا محمدی عضو هیئت علمی و استادیار واحد پزشکی دانشگاه تهران.، دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی بالینی، متخصص بیوشیمی بالینی از دانشگاه تهران، مترجم رفرنس های معتبر از جمله لنینجر، هارپر، دولین و استرایر می­باشد.

ترجمه دکتر محمدنژاد:

دکتر محمدنژاد عضو هیئت علمی گروه مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران، برگزیده (رتبه اول) شانزدهمین و هفدهمین جشنواره کتاب سال به واسطه ترجمه بیوشیمی دولین تیتز، تقدیر شده هجدهمین جشنواره کتاب سال به واسطه ترجمه بیولوژی سلولی مولکولی آلبرت، مدرس بیوشیمی و سلولی مولکولی در آموزشگاه های تهران (از تیر 84)، برگزیده (رتبه اول) جشنواره ممتازین و مخترعین بسیجی (سال 87) می­باشد.

همچنین او مولف و مترجم رفرنس های معتبر بیوشیمی بالینی و بیولوژی سلولی مولکولی، بیوشیمی هارپر، بیوشیمی لنینجر، بیوشیمی دولین، بیوشیمی تیتز، بیوشیمی هنری دیویدسون، بیوشیمی استرایر، بیوشیمی برای پرستاری نیز می­باشد.

 

منابع

 

 • http://gap.irysc.com
 • https://bookmedical.ir
 • https://ejahesh.com
 • https://www.dkg.ir
 • https://extern.ir

 

جمع آوری و تولید محتوا: مریم حیدری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...