ژنتیک پزشکی امری

معرفی کتاب ژنتیک پزشکی امری

 

کتاب ژنتیک پزشکی امری، یکی از بهترین کتاب ها در زمینه علم ژنتیک است. همچنین این کتاب، یکی از اصلی ترین منابع کنکور وزارت بهداشت برای کنکور ژنتیک پزشکی است.

 

نویسنده این کتاب

 

دکتر پیتر ترنپنی، نویسنده کتاب ژنتیک پزشکی امری، به عنوان مشاور در زمینه ژنتیک بالینی، در بیمارستان رویال دوون و اکستر انگلستان، مشغول به کار است. ایشان همچنین دانشیار افتخاری دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر هم هستند. دکتر ترنپنی، در سطح بین المللی شهرت دارند. شهرت وی؛ بیشتر به دلیل تخصص ویژه ای که در زمینه پزشکی و در زمینه بیماری هایی که اساس ژنتیکی دارند؛ به ویژه بیماری های مرتبط با ستون فقرات و سندرم های ضد تشنج جنین، است.

دکتر ترنپنی، در اکستر، اولین بیماران با جهش در DLL3 و MESP2 را شناسایی کرد. علاقه زیاد به سندرم های ضد تشنج جنینی باعث شد که وی، در کمپین های آگاهی عمومی در مورد این بیماری، به طور فعال مشارکت کند.

ایشان، همراه با پروفسور سیان الارد (در اکستر) کتاب “عناصر ژنتیک پزشکی امری” را نوشتند. نسخه چهاردهم این کتاب، برنده جایزه کتاب درسی دانشجو BMA در سال 2008 شد.
همچنین دکتر پیتر ترنپنی، سال های 2011 تا 2013، به عنوان رئیس انجمن ژنتیک بالینی، در بریتانیا مشغول به کار بودند. ایشان در سال 2000 نیز، به عنوان معلم پروژه آموزش بهداشت کودک، در فلسطین فعالیت خود را آغاز کردند. در حال حاضر، عضو بخش ژنتیک بالینی UEMS هستند و در راستای استانداردهای اروپایی در زمینه آموزش، فعالیت می کنند.

 

مباحث کتاب ژنتیک پزشکی امری

 

این کتاب، شامل 715 صفحه است و در 22 فصل تدوین شده است. هدف از انتشار این کتاب، که یکی از کتاب های اساسی در رشته ژنتیک پزشکی است؛ آشنایی خوانندگان، دانشجویان و محققین با پایه های علم ژنتیک می باشد. این کتاب، به طور خلاصه مطالب اساسی مرتبط با ژنتیک را مبتنی بر ارتباطات آن در رشته پزشکی تبیین می نماید. مطالعه این کتاب، می تواند افق های جدیدی از رشته ژنتیک را برای دانشجویان پزشکی و کارشناسی ارشد شاخه های علوم زیستی روشن نماید.

 

سرفصل های این کتاب

 

تاریخچه ژنتیک و تاثیر آن بر علم پزشکی- اساس سلولی و مولکولی توارث- کروموزوم ها و تقسیم سلولی- کشف علت بیماری های تک ژنی با شناسایی ژن های عامل بیماری- تکنیک های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری های تک ژنی- الگوهای توارث– ژنتیک محاسبات و جمعیت- محاسبه خطر-ژنتیک تکوین- عوامل ژنتیکی در بیماری های شایع- پلی ژنی و چند عاملی- غربالگری بیماری های ژنتیکی- هموگلوبین و هموگلوبینوپاتی ها- ایمونوژنتیک- اساس ژنتیکی سرطان و ژنتیک سرطان– علم فارماکوژنتیک پزشکی شخصی و درمان بیماری های ژنتیکی-

بیوشیمی استرایر

ناهنجاری های مادرزادی، سندرم های بدشکلی و ناتوانی در یادگیری- بیماری های کروموزومی- نقایص مادرزادی متابولیسمی- بیماری های تک ژنی اصلی- ژنتیک تولید مثل و آزمایش های تشخیص پیش از تولد- مشاوره ژنتیک- موارد اخلاقی و قانونی در ژنتیک پزشکی است.

این کتاب، یکی از کتاب ‌های مرجع، در زمینه ژنتیک پزشکی است. ژنتیک، علم مربوط به DNA ها است و همچنین، یکی از مهم‌ترین کاربردهای علم ژنتیک، در پزشکی است.
با توجه به اینکه مبانی، نظریه‌ها، روش‌ها و مهارت های ژنتیکی همواره در حال پیشروی اند؛ اهمیت و کاربرد ژنتیک، روزانه در حال افزایش است. از همین رو، کتاب اصول ژنتیک پزشکی امری برای بروزرسانی دانش ما از این علم ترجمه می شود. تا کنون، چهار ویرایش از این کتاب منتشر شده است. در هر چاپ، در مطالب این کتاب تجدید نظر می شود. البته آخرین ویرایش این کتاب مربوط به سال 2021 است؛ که هنوز ترجمه ای از این کتاب، چاپ نشده است.

 

بهترین ترجمه کتاب ژنتیک پزشکی امری

 

به دلیل اینکه نسخه اصلی این کتاب به زبان انگلیسی است؛ مترجمان زیادی دست به ترجمه این کتاب زده‌ اند. از جمله مترجمان این کتاب، می‌توان به اشخاصی نظیر لیلا یوسفیان، دکتر نوری دلویی و … اشاره کرد.
تعدد ترجمه‌ های این کتاب، همواره باعث سردرگمی کاربران می‌ شود. در نتیجه برای یادگیری بهتر و دقیق ‌تر مطالب این کتاب، باید بهترین ترجمه را تهیه کنیم.
ژنتیک پزشکی امری با ترجمه لیلا یوسفیان، یکی از بهترین و معروف ترین ترجمه های این کتاب است. کتاب ژنتیک پزشکی امری، ترجمه نوری دلویی نیز، یکی دیگر از ترجمه‌های مشهور کتاب امری است.

بررسی ویژگی های مثبت و منفی این دو ترجمه و مقایسه آن ها

 

فهرست بندی کتاب ژنتیک امری ترجمه لیلا یوسفیان، بهتر و واضح تر از کتاب دکتر نوری دلویی است.
کتاب ترجمه لیلا یوسفیان، از نظر صفحه آرایی، بسیار خوب می باشد. می توان گفت، صفحه آرایی کتاب دکتر دلویی در مقایسه با ژنتیک امری لیلا یوسفیان اندکی ضعیف‌ تر است.
جدول‌ ها، در کتاب ژنتیک امری لیلا یوسفیان به فارسی روان ترجمه شده‌ اند. نحوه نگارش نکات آن برای خواننده روان است. اما در کتاب ژنتیک امری نوری دلویی، جدول ها کاملاً انگلیسی هستند و در نتیجه فهم آن ها کمی دشوار است.

کتاب ایمونولوژی ابوالعباس

نمودار ها در کتاب لیلا یوسفیان، ترجمه نشدند.در کتاب دکتر دلویی نیز، برخی از نمودار ها، ترجمه نشدند.
یکی از ویژگی های مثبتی که در ترجمه لیلا یوسفیان وجود دارد؛ این است که در انتهای هر فصل از کتاب، خلاصه‌ ای از نکات مهم آن فصل ذکر می شود.

ترجمه کتاب ژنتیک پزشکی امری لیلا یوسفیان، در مقایسه با کتاب نوری دلویی، کمی روان ‌تر و ساده تر است. زیرا آنچه خواننده نیاز به دانستن آن دارد؛ به خوبی به خواننده منتقل می شود.
تصاویر، نمودارها و جداول در ترجمه لیلا یوسفیان در مقایسه با ترجمه دکتر دلویی، بزرگ تر هستند و با کیفیت بهتری چاپ شدند.

لیلا یوسفیان

خانم لیلا یوسفیان، علاوه بر ترجمه کتاب ژنتیک پزشکی امری آثار ترجمه شده زیادی دارند. از جمله آثاری که ایشان ترجمه کرده اند؛ می توان از ژنتیک بالینی آزمایشات و تشخیص، ژنتیک پزشکی در بیماری های شایع، مبانی ژنتیک، ژنتیک پزشکی و علم فارماکولوژیک و… نام برد.

دکتر محمدرضا نوری دلویی

وی استاد پايه دانشگاه علوم پزشكي تهران است. دكتر نوري دلويی، از سال 1360 تا به امروز، مراكز، بخش‌ها و گروه‌هاي آموزشي و پژوهشي متعدد دانشگاهي زیادی تاسیس کردند. ایشان فعاليت‌هاي گسترده و فراوان علمي و پژوهشي زیادی تا به امروز داشته است.

منابع

 

  • Amazon.com: Peter D. Turnpenny: Books, Biography, Blog, Audiobooks, Kindle
  • Loop | Peter Turnpenny (frontiersin.org)
  • کتاب ژنتیک امری – بهترین ترجمه برای خرید ژنتیک پزشکی امری کدام است؟ (bookmedical.ir)
  • خاطرات دکتر محمدرضا نوری دلویی در قالب کتابی با عنوان «تاوان عشق» منتشر شد (gmu.ac.ir)

 

جمع آوری و تولید محتوا: مریم کمال پور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا