چگونه ورزش به مبتلایان به آسم کمک می‌کند؟

بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه شرق آنگلیا، مداخلات ورزشی با هدف ارتقای فعالیت بدنی در افراد مبتلا به آسم می تواند تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. چگونه ورزش به مبتلایان به آسم کمک می‌کند؟ ورزش های مناسب در این افراد می تواند باعث بهبود علائم و کیفیت زندگی آنها شود. محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا مداخلاتی مانند تمرینات هوازی و قدرتی یا استقامتی به شرکت‌کنندگان مبتلا به آسم کمک می کند؟

تاثیر مداخلات ورزشی

 

محققان این دانشگاه پس از مطالعه دریافتند این مداخلات تاثیر گذار است. اما افرادی که مبتلا به آسم هستند، ممکن است در انجام تمرینات ورزشی دچار مشکل باشند. زیرا ممکن است، مداخلات برای افرادی که شرایط بهداشتی بیشتری دارند؛ مناسب نباشد یا پیوستن به گروه‌های ورزشی برایشان سخت و مشکل باشد.

راه حل این مشکل

 

اما این تیم می‌گوید، مداخلات دیجیتال مانند قرار ملاقات‌ های ویدیویی ، ساعت‌ های هوشمند و برنامه‌ های تلفن همراه می‌ تواند برخی از این موانع را از بین ببرد. همچنین بیماران را قادر می سازد، در آینده برنامه‌ های ورزشی را به صورت خانگی انجام دهند.

پروفسور اندرو ویلسون، از دانشکده پزشکی نورویچ UEA، گفت: “فعالیت بدنی به طور گسترده برای افراد مبتلا به آسم توصیه می شود. انجام بیش از 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید در هفته مزایای گسترده ای از جمله بهبود عملکرد ریه و کنترل آسم دارد. اما تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم نسبت به افراد سالم فعالیت بدنی کمتری دارند و بی تحرک تر هستند.

سوال پیش روی این تحقیق

 

آیا انجام تمرین‌های هوازی چند بار در هفته در جلسات گروهی، همراه با «تعیین هدف» در بهبود افراد مبتلا به آسم مؤثر است یا خیر؟ این تیم تحقیقاتی به دنبال پاسخی برای این سوال بودند.

در ادامه این تیم مداخلاتی را بررسی کردند که برای ارتقای فعالیت بدنی در بزرگسالان مبتلا به آسم طراحی می شوند. آن ها 25 مطالعه جداگانه از سراسر جهان را که شامل 1849 شرکت کننده مبتلا به آسم بود، بررسی کردند تا ببینند که آیا علائم و کیفیت زندگی آنها با مداخلات تغییر کرده است یا خیر.

نتیجه گیری

 

Leanne Tyson، محقق تحصیلات تکمیلی از دانشکده پزشکی نورویچ UEA است. او گفت: “ما دریافتیم که مداخلاتی که فعالیت بدنی را ترویج می دهند، مزایای قابل‌توجهی از نظر کاهش زمان بی‌تحرکی، بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم آسم دارند. این واقعاً مهم است زیرا کمک به بیماران در ایجاد تغییرات رفتاری قابل توجه، می‌تواند واقعاً نتایج آنها را در درازمدت بهبود بخشد.
بررسی ما همچنین استفاده بالقوه از مداخلات دیجیتال را که به طور قابل توجهی وجود نداشت، برجسته می کند. این موضوع در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری مهم است، زیرا بیماران نتوانسته‌اند در طول همه‌گیری کووید-19 به پشتیبانی حضوری مراجعه کنند. همچنین ممکن است، در آینده خدمات تحت فشار قرار بگیرند. بنابراین، مداخلات و روش‌های جایگزین باید در نظر گرفته شود.
بودجه این مطالعه توسط مرکز تحقیقات کاربردی آسم انگلستان تامین شد. بررسی سیستماتیک ویژگی‌ های مداخلاتی که فعالیت بدنی را در بزرگسالان مبتلا به آسم ترویج می دهند، در مجله روان‌شناسی سلامت منتشر شد.

 

منابع

 

  • Leanne Tyson, Wendy Hardeman, Malcolm Marquette, Joanna Semlyen, Gareth Stratton, Andrew M Wilson. A systematic review of the characteristics of interventions that promote physical activity in adults with asthma. Journal of Health Psychology, 2021; 135910532110593 DOI: 10.1177/13591053211059386

 

مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراست: مطهره تقیپور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...