شدت ابتلا به کووید-19 در کودکان مبتلا به سرطان چگونه است؟

ویروس کووید-19 در کودکان مبتلا به سرطان

 

محققین، در طول انجام یک پروژه بزرگ بین ­المللی، متوجه ایجاد عفونت های شدیدتر در 20 درصد از کودکان سرطانی مبتلا به کووید-19 شدند. این اتفاق بسیار مهم، توجه جامعه جهانی را به ارتباط بین بیماری سرطان و ویروس کووید-19 جلب کرد. هدف تحقیقات، کودکان سرطانی مبتلا به کووید-19 هستند که بودجه پروژه توسط بیمارستان تحقیقاتی کودکان St. Jude و انجمن بین المللی پزشکی کودکان (SIOP) تامین شده است.

 

خب حالا داستان چیه؟

 

شینا موکادا نویسنده ارشد مقاله، از دپارتمان جهانی پزشکی و بیماری­ های عفونی کودکان، می­گوید: نتایج و یافته­ های این پروژه به­ طورقطعی نشان می­دهند که کودکان سرطانی مبتلا به کووید-19 شرایط وخیم­ تری نسبت به سایر کودکان مبتلا به کووید-19 دارند. مطالعات و نتایج این تحقیقات می ­تواند در پیشگیری و درمان زود هنگام بیماری موثر باشد.

 

روش تحقیقاتی این تیم

 

جامعه آماری

این پروژه، اولین مطالعه بر روی کودکان چند ملیتی است که آمار مبتلایان به سرطان سلول­های بنیادی و کووید-19 را مورد بررسی قرار می­دهد. البته پرونده ثبت­ نام کودکان و نوجوانان بیمار همچنان باز است. در این تجزیه­ و­تحلیل 1500 کودک از 131 بیمارستان در 45 کشور از 15 آوریل 2020 تا 1 فوریه 2021 مورد بررسی قرار گرفته­ اند. لازم به ذکر است که پروژه قبل از واکسیناسیون کودکان بزرگتر در برخی مناطق جهان و همچنین قبل از شیوع سویه جدید دلتا انجام شده ­است.

 

نتایج حاصل از بررسی

نتایج بررسی های انجام شده نشان می­ دهد که 65 درصد بیماران در بیمارستان بستری شدند، اما 17 درصد از آن ها با وجود نیاز به مراقبت های ویژه امکانات بستری شدن را نداشتند و همچنین، 4 درصد از بیماران به­ علت عفونت­های ناشی از کووید-19 جان خود را از دست دادند. این در حالی است که مرگ­ و­ میر در کودکانی که مبتلا به کووید-19 شده­ اند 0.01 تا 0.7 درصد گزارش شده ­است و درمان سرطان نیز در این شرایط تحت تاثیر قرار گرفته­ است. همچنین عوامل بیولوژیکی مانند عملکرد سیستم­ ایمنی و وجود بیماری زمینه ­ای می­ تواند بر روند درمان موثر باشد.

تاثیر تحقیق بر روی مگس میوه در بهبود بقای بیماران سرطانی

نتایج این مطالعات با توجه به بسیاری اختلالات ناشی از پاندمی، میزان دسترسی به عوامل پزشکی یا تاخیر در تشخیص، متفاوت است. به گفته نویسندگان و محققان این پروژه، نتایج ثبت شده به ما کمک می­کند تا از شرایط کودکان مبتلا به سرطان درسراسر جهان مطلع شویم.

 

 

نتیجه این تحقیقات

 

نتایج این تحقیقات در مجله The Lancet Oncology منتشر شده‌ است. نتایج ثبت شده در این مجله نشان می­ دهد، بیماری همه ­گیر کووید-19 باعث اختلال در درمان سرطان می­ شود. علاوه ­بر عفونت‌های شدید و بحرانی‌، احتمال بستری شدن و مرگ در کودکان سرطانی بیشتر از سایر کودکان است. درکشورهای کم­ درآمد و متوسط که احتمال ابتلا به بیماری بحرانی کووید-19 تقریبا 6 برابر بیشتر از کشورهایی با درآمد بالا است، اختلال در درمان بیماری افزایش یافته ­است. واکسیناسیون علیه کووید-19 در جلوگیری از مرگ­ و ­میر و بستری شدن بیماران بسیار موثر است. همچنین منعی برای افراد دارای بیماری­ های سخت مانند کودکان مبتلا به سرطان ندارد.

 

مرجع

 

مترجم: پرنیا محمدی | ویراستار: مطهره تقی­ پور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا