همولاکریا، باعث می شود فرد خون گریه کند

از قرن شانزدهم، پزشکان مواردی را گزارش کردند که افراد گریه خونین می کنند. همولاکریا، وضعیت نادری است که باعث می شود فرد خون گریه کند. در گذشته آن را چیزی شبیه به استیگماتا می‌ دانستند اما امروزه پزشکان درک بهتری ازعلت ریزش اشک‌ های خونی در برخی افراد دارند. با این حال این پدیده در بسیاری از موارد به عنوان یک معما باقی مانده است.

در ادامه به برخی از دلایلی که امروزه در مورد این پدیده میدانیم اشاره خواهیم کرد .

 

1. تغییرات هورمونی می تواند باعث اشک های خونی شود

 

شاید یکی از اولین موارد ثبت شده همولاکریا، تغییرات هورمونی باشد. پزشک ایتالیایی قرن شانزدهم، آنتونیو براساوولا، از معالجه راهبه ای که هنگام قاعدگی با اشک های خونین گریه می کرد، گزارش داد. در سال 1581 یک پزشک فلاندی در مورد دختری 16 ساله که تحت درمان بود، نوشت:” جریان خون او به جای عبور از رحم از چشم هایش به صورت اشک های خونی خارج می شود.”

علم مدرن امروزی این فرضیه را تأیید می کند. طبق مطالعه ای که در سال 1991 بر روی 125 فرد سالم انجام شد، قاعدگی باعث ایجاد همولاکریای نهفته یا نشانه هایی از خون در اشک می شود. این مقاله نشان داد که 18 درصد از زنان سالم و بارور مقداری خون در اشک های خود دارند. در حالی که تنها 7 درصد از زنان باردار و 8 درصد از مردان دچار اشک خونی می شوند. از طرفی هیچ زن یائسه ای علائمی از اشک های خونی را نشان نمی دهد.

دانشمندان دریافتند که همولاکریای نهفته در زنان هنگام قاعدگی در اثر هورمون ها ایجاد می شود. در حالی که همولاکریا اغلب توسط عوامل محیطی مانند ورم ملتحمه باکتریایی، آسیب های محیطی، زخم ها و عفونت ها ایجاد می شود.

 

2. به نظر می رسد زندگی در ایالت تنسی باعث ایجاد اشک های خونی می شود.

 

درطول پنج سال گذشته، دو فرد دارای همولاکریا به نام های کالوینو اینمن و مایکل اسپان، شناسایی شدند. هر دو نفر درایالت تنسی زندگی می‌ کردند. پزشکان نتوانستند دلیلی برای وجود خون در اشک آن دو بیابند.

پیشگیری از نابینایی با اسکنر شبکیه

کالوینو اینمن در راکوود زندگی می ‌کند. او در 15 سالگی وقتی از حمام بیرون آمد، متوجه اشک‌ های قرمز رنگ بر روی صورت خود شد. او فکر می کرد که خواهد مرد. مایکل اسپان، اهل انطاکیه، هنگامی که از پله‌ ها پایین می‌ رفت سردرد فلج‌ کننده‌ ای را تجربه کرد و متوجه اشک‌ های خونین شد.

اشک های خونی به طور ناگهانی باعث وحشت می شود. اما همولاکریا به طور کلی تهدیدی برای زندگی نیست ولی می ‌تواند تضعیف ‌کننده باشد. اسپان می‌گوید پس از اینکه کارفرمایانش متوجه شدند خون روی صورتش جاری است، او را اخراج کردند. او از آن زمان منزوی و گوشه نشین شد.

 

 

3.موارد خود به خودی کمیاب اند، اما همچنان در ایالت تنسی اتفاق می افتند

 

دکتر بارت جی هایک، مدیر مرکز بینایی همیلتون دانشگاه ایالت تنسی، مواردی از اشک های خونین که غیرقابل توضیح و خود به خودی بودند را مورد بررسی قرار داد. گزارش او که در سال 2004 در ژورنال جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم منتشر شد، مشخص کرد که از سال 1992 تا 2003 چهار مورد همولاکریا خود به خودی و بدون علت پزشکی دیده شده است. ( البته دو مورد دیگر پس از این مطالعه در تنسی رخ داد). هایک در سال 2009، زمانی که پرونده اینمن برای اولین بار آشکار شد، به خبرگزاری CNN گفت:” واقعاً داشتن چنین فرزندی نادر است. فقط هر چند سال یک بار می توانید کسی را بینید که بدون دلیل مشخصی این مشکل را دارد.”

افرادی که در مکان های دیگر زندگی می کنند نیز همولاکریا را تجربه کردند. یاریتزا اولیوا دختر 20 ساله ای که در شیلی زندگی می کند، شروع به گریه با اشک های خونی کرد و پزشکان هرگونه علت احتمالی مانند ورم ملتحمه یا لخته شدن خون را در او رد کردند. درگزارش ‌هایی دیگر بیان می‌ شود نوجوان هندی به نام توینکل دوویدی نیز اشک‌ های خونی می‌ ریزد اما بسیاری بیماری او را به سندرم مونچاوزن نسبت می ‌دهند.

آیا امکان سکونت در ابرهای سیاره زهره وجود دارد؟

 

4.همولاکریا معمولاً از بین می رود

 

تقریباً به همان اندازه که همولاکریا غیرمنتظره شروع می شود، همان گونه هم به پایان می رسد. یکی از نویسندگان همکار با هایک، جیمز فلمینگ، چشم پزشک مرکز چشم همیلتون در سال 2004 گفت:” بیش تر این بیماران افراد نسبتاً جوانی بودند. پس از بلوغ خونریزی در آن ها کاهش یافت و نهایتا متوقف شد.”

اسپان به مدت هفت سال اشک های خونین را تجربه کرد اما دفعات آن به مرور کمتر شد. چیزی که زمانی یک اتفاق روزانه بود، اکنون حدود یک بار در هفته اتفاق می افتد. هایک و فلمینگ در مقاله ای می نویسند:” در تمام بیماران، اشک های خونی در نهایت بدون پیامد بیشتری برطرف شد و هیچ بازگشت بیماری درمدت یک دوره پیگیری 9 ماه تا 11 سال گزارش نشد.”

 

5. زخم وجراحات نیز باعث ایجاد همولاکریا می شوند.

 

در ماه مارس، یک مرد کانادایی در حال قدم زدن در ساحل بود که یک مار سمی او را گاز گرفت. این اتفاق باعث شد مرد دچار اشک خونی، تورمی دردناک و نارسایی کلیه شود. پزشکان این موضوع را به مقدار زیاد خونریزی داخلی ناشی از زهر مار نسبت دادند. در بیشتر موارد همولاکریا با آسیب به سر، تومور، لخته خون، پارگی مجرای اشکی یا عفونت شایع مانند ورم ملتحمه، باعث اشک خونی می شود.

هنگامی که بیماران اشک می ریزند، پزشکان به دنبال تومور، ورم ملتحمه یا پارگی در مجاری اشکی هستند. فلمینگ در رابطه با همولاکریای اسپان به WTSP میگوید:” احتمالاً این اشک خونین دلیلی دارد. اما با توجه به اینکه این یک مجرای اشکی کوچک و قطری به اندازه یک تا سه میلی متر می باشد؛ ورود به آن و بررسی کلی مجرا باعث ایجاد زخم می شود. همچنین ممکن است فرد بخشی از مجرای اشکی خود را از دست بدهد.”

منابع

 

By Meghan Holohan (Octobr 31,2013)

 

مترجم: پرنیا محمدی | تولید محتوا و ویراستار: پرنیا فواکهی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا