فلامینگوها و معمای ایستادن بر روی یک پا

کشف دلیل ایستادن فلامینگو ها بر روی یک پا

 

امروزه دانشمندان کشف کرده اند به چه دلیل فلامینگوها بر روی یک پای خود می ایستند.

وقتی نگاه کلی به دسته ی فلامینگو ها بیندازید، بلافاصله متوجه رنگ صورتی آن ­ها خواهید شد. این رنگ صورتی ناشی از کاروتنوئید های موجود در رژیم غذایی آن ها است. اگر نگاهی دقیق تر بیاندازید احتمالا متوجه می شوید که اغلب آن ها روی یک پا می ایستند! ایستادن روی یک پا کار خارق العاده و سختی برای ما است.

به چه دلیل این دسته از پرندگان علاقه­ به انجام این کار دارند؟

 

توضیح دلیل این تمایل، کمی سخت تر از توضیح دلیل وجود پرهای درخشان پرندگان است. طبق گزارشات  نشریه ی New Scientist: برخی از دانشمندان معتقدند که بالا بردن یک پا به فلامینگوها کمک می کند تا گرمای بدنشان را حفظ کنند. در یک مطالعه در سال 2009 ، محققان دریافتند که فلامینگو های منطقه ی کارائیب به مدت طولانی تر در آب نسبت به خشکی بر روی یک پا می ایستند. و مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که وضعیت ایستادن روی یک پا در دماهای سرد تر رایج تر است. طبق برنامه رادیویی BirdNote مرغ های ماهی خوار، اردک ها و انواع پرندگان دیگر نیز روی یک پا آویزان می شوند. دلیل انجام این کار به حداقل رساندن اتلاف گرما از طریق اندام های در معرض دید می باشد.

 

 

اما این تئوری ها تنها دیدگاه، درباره ی تعادل فلامینگو ها بر روی یک پا نیست. کارشناسان دیگر فکر می کنند که این راهی برای صرفه جویی در انرژی است، نه گرما. نکته ی جالب این است که آن ها وقتی برای مدت طولانی روی یک پا می ایستند تعادل بهتری دارند نسبت به زمانیکه روی دو پا ایستاده اند. این دیدگاه توسط پائول رُز[1] جانورشناس دانشگاه اکستر[2] به کانون دانشمندان BBC اعلام شد. در واقع در این حالت رباط ها و تاندون های پاهای آن­ها می توانند در این موقعیت قفل شوند. این قفل شدن باعث کاهش فعالیت عضلانی می شود.

 

فلامینگوهای مرده هم می توانند بر روی یک پا با ایستند.

 

در مطالعه ی دیگر در سال 2017، محققان دریافتند که اجساد فلامینگوها می توانند بدون تکیه گاه روی یک پا بایستند، اما بر روی دو پا نمی توانند بایستند. این مسئله نشان داد که فلامینگوهای زنده برای برقرار کردن تعادل روی دو پا نیاز به بکارگیری عضلات بیشتر و در نتیجه مصرف انرژی بیشتری دارند. آن ها همچنین دریافتند که فلامینگوهای زنده ای که در حال استراحت روی یک پا ایستاده اند، به میزان بسیار کمی تاب می خورند. این یافته ها این فرضیه را که” فلامینگوها می توانند بدون تلاش زیاد برای ثابت نگه داشتن پاها، حالت تک پا را حفظ کنند” تایید می کند.

به طور خلاصه ما واقعا پاسخ قطعی در مورد اینکه چرا فلامینگوها روی یک پا ایستاده اند؛ نداریم. دلیل آن می تواند گرم ماندن بدن، استراحت و یا هردو باشد. همچنین این امکان وجود دارد که دانشمندان هنوز به نظریه ی درستی در این مورد نرسیده باشند؛ در نتیجه منتظر تحقیقات بعدی دانشمندان در این مورد هستیم.

 

[1] Paul Rose [2] University of Exeter

منبع

Written by BY ELLEN GUTOSKEY

مترجم: مهسا صیدی | تولید محتوا و ویراستار: مطهره تقی پور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...