علت عجیب ایجاد سرطان دهانه رحم در شیر دریایی

ویروس هرپس، علت عجیب ایجاد سرطان دهانه رحم در شیر دریایی است که تقریباً از هر چهار شیر دریایی بالغ، یکی را مبتلا می کند. در راستای تحقیقات، شیرهای دریایی مدل مهمی برای درک چگونگی رشد و پیشرفت سرطان در انسان ها هستند.

 

خب حالا داستان چیه؟

 

تحقیقات نشان می دهد که یک سویه خاص از ویروس هرپس، باعث سرطان دهانه رحم می شود. پس از سه دهه تحقیق، دانشمندان در مرکز پستانداران دریایی سوسالیتوی کالیفرنیا، چهار شیر دریایی بالغ کالیفرنیایی را کالبد شکافی کردند. آن ها ثابت کردند سرطانی که یکی از این چهار شیر به آن مبتلا گردیده است توسط یک ویروس هرپس مقاربتی ایجاد شده است.

این سرطان که به عنوان سرطان ادراری – تناسلی شیر دریایی شناخته می شود. شباهت های واضحی در سرطان دهانه رحم انسان با این سرطان وجود دارد. در نتیجه مدلی مفید برای مطالعه سرطان انسانی است.
دانشمندان مدت ها بود که به ارتباط این سرطان با یک ویروس مشکوک بودند. اما این اولین مطالعه ای است که نظریه ای در این باره را اثبات می کند. این مطالعه در مجله حیوانات منتشر شد. یک مجله با دسترسی آزاد و با بازنگری دقیق، به این نتیجه رسید ویروس تبخال تناسلی یک عامل محرک در ایجاد سرطان ادراری – تناسلی شیر دریایی است.
همچنین این تحقیق نشان می دهد، یک محرک زمینه ای باعث می شود این ویروس فقط در شیرهای دریایی آلوده، سرطان ایجاد کند. شیرهای دریایی وحشی کالیفرنیایی در میان پستانداران، بیشترین شیوع از این نوع سرطان را دارند.

” شیرهای دریایی در حال مرگ بر اثر سرطان مرموز” عنوان دومین مقاله به سرپرستی همین تیم است. این مطلب بیان می کند آلاینده هایی مانند بی فنیل های چند کلره و دیکلرو دیفنیل تریکلرواتان به عنوان عوامل کمکی در ایجاد این سرطان نقش مهمی دارند.

این مسئله بیش تر با کالیفرنیای جنوبی در ارتباط است. جایی که یک زباله دان بزرگ از DDT در خلیج آن وجود دارد. بیشترین جمعیت شیرهای دریایی هر ساله برای زایمان و بزرگ کردن بچه های خود در این مکان جمع می شوند.

روش تحقیقاتی این تیم

 

دکتر آلیسا دمینگ نویسنده اصلی، این تحقیقات را در طول تحصیل دکترای خود در دانشگاه فلوریدا در گینزویل، زمانی که یک پژوهشگر در مرکز پستانداران دریایی در سوسالیتو کالفرنیا بود، به پایان رساند.

او در این مورد می گوید:” عامل اصلی این سرطان ناشی از ویروس است و همچنین  میدانیم آلاینده ها در پیشرفت سرطان نقش مهمی دارند. در نتیجه می توانیم از این شیرهای دریایی به عنوان یک مدل بیماری طبیعی برای درک بهتر چگونگی گسترش سرطان در همه گونه ها استفاده کنیم.”

مرکز پستانداران دریایی کالیفرنیا

 

مرکز پستانداران دریایی کالیفرنیا، بزرگترین بیمارستان پستانداران دریایی جهان است. این مرکز در خط مقدم تحقیق و شناخت و درک سرطان در شیرهای دریایی کالیفرنیا و ارتباط آن با اقیانوس ها و سلامت انسان می باشد.

سرطان در شیرهای دریایی برای اولین بار در سال 1979 کشف شد. در نتیجه محققان دریافتند که بین 18 تا 23 درصد از شیرهای دریایی بالغی که در بیمارستان مرکز بستری بودند، به دلیل این بیماری مرگ بار مرده اند.

در سال 2010، مرکز پستانداران دریایی کالفرنیا مجموعه هایی از محققان بین المللی را گرد هم آورد تا برای بررسی بیش تر این بیماری، انجمن سرطان شیر دریایی را تشکیل دهند. همچنین بسیاری از این محققان در نگارش مقاله کمک کردند.

 

شیرهای دریایی، کلید درک سرطان انسانی

 

دکتر پادریگ دوگنان، مدیر آسیب شناسی مرکز پستانداران دریایی و یکی از نویسندگان همکار در این مطالعه می گوید:” این تحقیق بسیار مهم است، زیرا این شیر های دریایی می توانند کلید درک سرطان های ناشی از ویروس و همچنین نحوه متاستاز یا انتشار سرطان در بدن را داشته باشند. این دانش رابط مهمی است که می تواند به دانشمندان در درک بهتر سرطان های مختلف در افراد کمک کند.

بیش تر سرطان ها در اثر تجمع چندین عامل ایجاد می شوند که مطالعه آن در مدل های آزمایشگاهی سنتی، با چالش روبرو است. با این حال، شیرهای دریایی وحشی در معرض عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض آلاینده ها، تغذیه و تأثیرات محیطی هستند که همگی نشان دهنده ی نحوه ی پیشرفت سرطان در دنیای واقعی است.”
به گفته ی دوگنان:” سرطان از دستگاه تناسلی شیر دریایی شروع می شود و به طور تهاجمی در سراسر بدن آن پخش و منجر به مرگ شیر دریایی می شود که اغلب به دلیل نارسایی کلیوی می باشد.”

به دلیل درجه ی پیشرفته ی سرطان زمانی که این بیماران در سواحل سرگردان می شوند و توسط مراکز توانبخشی نجات می یابند، کشتن دلسوزانه آن ها تنها گزینه انسانی است. دکتر دمینگ می گوید: “دیدن این سرطان در شیرهای دریایی کالیفرنیا دلخراش است. آن ها در مرحله نهایی بیماری به بیمارستان می آیند.”

نتیجه این تحقیقات

 

این مقاله نتیجه یک تلاش بین المللی و بین رشته ای می باشد که تکنیک های متعددی از متخصصان مختلف را برای کشف رمز و راز این بیماری به کار گرفته است. این تحقیق بر تکنیک های جدید با استفاده از فناوری RNAscope و BaseScope تکیه کرده است. ابزارهایی که به محققان اجازه می دهد بیان ژن ویروسی در بافت تومور را دراطراف بافت سالم مشخص کنند.
دکتر کاتلین کولگرو، استاد بالینی پروژه ی آسیب شناسی جانورشناسی در دانشگاه ایلینوی در اربانا – شمپین و محقق اصلی این مطالعه می گوید:” در مطالعه ما، برای اولین بار این تکنیک موثر بر روی یک گونه پستاندار دریایی استفاده شد و ثابت کرد که ویروس عامل جدا نشدنی از پیشرفت سرطان است و در دستگاه یا بافت تولید مثل به عنوان یک رهگذر نمی باشد.”

 

منابع

 

  • Alissa C. Deming, James F. X. Wellehan, Kathleen M. Colegrove, Ailsa Hall, Jennifer Luff, Linda Lowenstine, Pádraig Duignan, Galaxia Cortés-Hinojosa, Frances M. D. Gulland. Unlocking the Role of a Genital Herpesvirus, Otarine Herpesvirus 1, in California Sea Lion Cervical Cancer. Animals, 2021; 11 (2): 491 DOI: 10.3390/ani11020491

 

مترجم: پرنیا محمدی | تولید محتوا و ویراستاری: پرنیا فواکهی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...