شرکت جانسون و جانسون

شرکت جانسون و جانسون یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه داروسازی، تولید تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی است که حدود ۱۲۵ سال پیش در ایالات متحده تاسیس شد. هر چند این شرکت در سال ۱۸۸۶ به ثبت رسید اما توسعه آن و حضور پررنگ در صنعت داروسازی ، تا سال ۱۹۵۹ طول کشید یعنی ۷۳ سال بعد اتفاق نیفتاد.

 

جایی که همه چیز شروع شد

 

در سال ۱۸۸۶ سه برادر به نام های رابرت وود جانسون ، جیمز وود جانسون و ادوارد مید جانسون شرکت جانسون و جانسون را در نیوبرانزویک ، نیوجرسی آمریکا تاسیس کردند. آنها تحت تاثیر سخنرانی جوزف لیستر مدافع استفاده از ضدغفونی کننده ها ، کسب و کار خود را به منظور تولید پانسمان های جراحی راه اندازی کردند. سرانجام در سال ۱۸۸۷ رابرت وود جانسون به عنوان اولین رییس J&J فعالیت خود را شروع کرد. وی در طول قرن نوزدهم در بهبود شیوه های بهداشتی فعالیت داشت.

یک سال بعد J&J پیشگام تولید اولین کیت کمک های اولیه تجاری شد. این کیت ها در ابتدا برای کمک به کارگران راه آهن طراحی شد. اما فورا به یک روش استاندارد در درمان آسیب ها تبدیل شدند.

در سال ۱۸۹۴ ، تجارت شرکت J&J در زمینه محصولات مرتبط با نوزاد، با راه اندازی کیت های زایمان آغاز شد. هدف این کیت ها ایمن تر کردن زایمان برای مادر و نوزاد بود. پودر بچه جانسون نیز در این سال به فروش عالی ای دست یافت. نوه رابرت وود ، مری لیا ، اولین نوزادی بود که  از تصویر او روی برچسب پودر استفاده شد.

بین سالهای ۱۸۹۶ و ۱۸۹۷ شرکت J&J با تولید انبوه محصولات حفاظتی بهداشتی ، گام بزرگی برای سلامت زنان برداشت.

هنگامیکه رابرت وود در سال ۱۹۱۰ در گذشت، برادرش جیمز وود رییس شرکت شد البته تا سال ۱۹۳۲ که پسر جیمز ، رابرت وود دوم این سمت را به عهده گرفت.

 

شعبه های مختلف جانسون و جانسون

 

یکی از زیر مجموعه های J&J، Ethicon است که تولید کننده بخیه های جراحی و دستگاه های بستن زخم است. این شرکت به عنوان یک شرکت جداگانه در سال ۱۹۴۹، به منظور گسترش و تنوع بخشیدن به خط تولید J&J ثبت شد. پس از جنگ جهانی دوم، سهم بازار Ethicon در بخیه های جراحی از ۱۵٪ به ۷۰٪ در سراسر جهان افزایش یافت.

در سال ۱۹۵۹ ، J&J ، آزمایشگاه McNeil را در ایالات متحده و همچنین Chilag Chemie,AG را در اروپا خریداری کرد. این دو خرید باعث شد این شرکت برای اولین بار حضور چشمگیری در عرصه دارویی داشته باشد. یکی از محصولات McNeil، اولین نسخه از مسکن بدون آسپرین، اکسیر تایلنول ( استامینوفن ) برای کودکان بود.

علیرضا مشاقی طبری

 

پیوستن یانسن به J&J

 

در سال ۱۹۶۱ بود که شرکت بلژیکی Janssen.Pharmaceutica N.V به خانواده شرکت های J&J پیوست. بنیان گذار آن، دکتر پل یانسن، به عنوان یکی از مبتکر ترین و پرکار ترین محققین قرن بیستم شناخته می شود.

امروزه Janssen یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تحقیقات در جهان است و دارو های نسخه ای متنوعی در زمینه گوارشی، سلامت زنان، سلامت روان، نورولوژی و ایدز به بازار عرضه می کند.

نام مشترک Janssen و J&J اکنون به سه تجارت مختلف تقسیم شده است : Janssen research and development , Janssen healthcare innovation , Janssen diagnostics.

برخی از معروف ترین محصولات Janssen درمان اسهال، ایمودیوم (لوپرامید)، ضد روانپریشی ریسپردال (ریسپریدون) و داروی بیماری آلزایمر، رمینیل (گالانتامین) هستند.

ریسپردال به دلیل جنجال هایی که پس از عرضه محصولش در سال ۱۹۹۴ در آمریکا، به وجود آورد بسیار معروف است. هیئت منصفه در چندین ایالت آمریکا، J&J را به دلیل پنهان کردن اطلاعات در مورد اثرات نامطلوب دارو های ضد روانپریشی، مجرم تشخیص دادند. در سال ۲۰۱۲، J&J موافقت کرد که ۱۸۱ میلیون دلار به ۲۶ ایالت آمریکا بپردازد تا این ادعاها حل و فصل شوند.

 

کووید و فراتر از آن

 

شرکت جانسون و جانسون منابع لازم برای مقابله با کووید-۱۹ را دارد بنابراین وقتی این ویروس در  سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در جهان همه گیر شد، این شرکت هم با همکاری دولت ایالات متحده، کار بر روی واکسن خود را آغاز کرد.

این واکسن در آزمایشات نسبت به رقبای خود کارایی کمتری نشان داد اما شرکت امیدوار است که تک دوز بودن این واکسن و شرایط نگهداری آسان تر (عدم نیاز به دمای منجمد) ، مزیتی برای آن نسبت به سایر رقبا باشد.

واکسن جانسون و جانسون مبتنی بر فناوری سنتی بر اساس ویروس، ایجاد می باشد. یعنی به جای استفاده از mRNA، از یک آدنوویروس غیرفعال برای ارائه دستورالعمل مقابله با کرونا استفاده میکند. این آدنوویروس به هیچ وجه به کرونا مرتبط نیست بلکه یک ویروس کاملا متفاوت است و نمیتواند در بدن تکثیر شود پس ایجاد عفونت ویروسی نمیکند.

واکسن جانسون و جانسون ۷۲ درصد در پیشگیری از موارد متوسط تا شدید کووید موثر است.

مانند بسیاری از صنایع داروسازی، وضعیت مالی J&J نیز در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر نااطمینانی کووید-۱۹ قرار گرفت که تاثیرات آن ممکن است در سالهای آینده احساس شود.

 

 

برخی دلایل موفقیت جانسون و جانسون

 

قدرت برند  

بخشی از موفقیت جانسون و جانسون به برند های موفق آن مربوط می شود. در مواردی مانند بانداژ زخم، شست وشو دهان، مصرف لوسیون، ضدعفونی دست، درمان سردرد و سوزش معده احتمالا از محصولات جانسون و جانسون کمک گرفته اید. برخی از محبوب ترین نام های موجود در این شرکت عبارت اند از : Band _ aid , Listerine , Aveeno , Stayfree , Lubriderm , Visine , Tylenol , Zarbee ‘s bengay.

شرکت سیناژن

بازاریابی برای یک شرکت یک فاکتور ضروری است زیرا احساسات مصرف کننده را هدف قرار می دهد. به عنوان مثال بازاریابی برای برند Neutorgena بر توانمند سازی زنان تمرکز دارد. جانسون و جانسون همچنین با ایجاد هشتگ ویژه #coveringlscaringefort ، کمپین رسانه های اجتماعی را برای محصولات کمک های اولیه راه اندازی کرد.

 

خرید و استفاده از قدرت مالی

یکی دیگر از استراتژی های کلیدی که جانسون و جانسون را در ذهن مصرف کنندگان نگه می دارد، خرید است. در مواردی که جانسون و جانسون قادر به نوآوری در بخش های مهم مورد هدف خود نیست از قدرت مالی بالای خود برای تصاحب آن ها کمک می گیرد. به عنوان مثال جانسون و جانسون در سال ۲۰۱۲، Synthes ، را به ارزش ۲۱.۳ میلیارد دلار خریداری کرد. Synethes ، یک شرکت سازنده تجهیزات سوئیسی است که آسیب های ناشی از ضربه را درمان می کند. این بزرگترین خرید جانسون و جانسون از زمان خرید واحد مراقبت های بهداشتی مصرف کننده فایزر (PEEF  در سال ۲۰۰۶ بود.

جانسون و جانسون حدود ۲۷۵ شرکت تابعه دارد که اینها عبارت اند از : McNeil Nutritionals ، سازنده شیرین کننده های مصنوعی و Ethicon ارائه دهنده صنعت جراحی لاپاراسکوپی .

 

محصولات سودآور جانسون و جانسون

جانسون و جانسون برخی از معروف ترین داروهای بدون نسخه را در بازار توسعه داد و به فروش رساند. اما دلیل سود واقعی این شرکت، دارو های تخصصی هستند که حاشیه سود بالاتری دارند. این دارو ها عبارت اند از : Simponi , Remicade , Stelara . این دارو ها که بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت و بیماری کرون را سرکوب میکنند، می توانند بیش از ۲۰۰۰۰ دلار در سال برای هر بیمار هزینه داشته باشند.

باتوجه به سرعت آهسته تأیید دارو در آمریکا و اروپا ، سود هایی که امروزه  جانسون و جانسون به دست می آورد ، نتیجه سال ها تحقیق و میلیارد ها دلار هزینه در سالیان قبل می باشد.

جانسون و جانسون برخی از حیاتی ترین محصولات جهان را فراهم می کند. این محصولات عبارت اند از: محصولات مرتبط با کاهش تاثیر ایدز، مبارزه با دیابت، حتی کمک به ناشنوایان برای شنوایی و محصولاتی برای کمک به افرادی که در راه رفتن مشکل دارند. این شرکت در دو قرن گذشته به عنوان یکی از سودآورترین و تأثیر گذارترین شرکت ها در زمینه داروسازی و تولید تجهیزات پزشکی بوده است.

 

منابع

 

 https://pharmaphorum.com/views-analysis-sales-marketing/a-history-of-johnson-johnson/

https://www.investopedia.com/stock-analysis/042114/how-johnson-johnson-became-household-name-jnj-pfe.aspx

https://www.vcuhealth.org/news/covid-19/johnson-and-johnson-vaccine-how-is-it-different

 

جمع آوری و تولید محتوا: لاله دهقانی

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا