شباهت عجیب تومورهای دهان انسان و سگ

در تحقیقات اخیر، نمودارهای بیان ژنتیکی تومور های غیرکشنده در سگ و تومور های خطرناک دهان انسان با یکدیگر مقایسه شده اند. این تحقیقات زمینه ای کاربردی برای علوم پزشکی می باشد. طبق تحقیقات انجام شده، شباهت عجیب تومورهای دهان انسان و سگ می تواند راه‌های درمانی جدیدی را معرفی کند که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

 

خب حالا داستان چیه؟

 

ارائه مدل تحقیقاتی مناسب برای درمان تومور در انسان

آملوبلاستوما، آکانتوماتوز سگ شایع و غیر کشنده است و شباهت زیادی به تومور دهانی در انسان به نام آملوبلاستوم دارد.
دکتر سانتیاگو پرالتا، دانشیار کالج دامپزشکی و اولین نویسنده این مطالعه در مجله ی گزارشات علمی است. او به عنوان یک دندانپزشک دامپزشکی و جراح دهان همیشه آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ را در مراجعین کلینیک خود می بیند.

پرالتا می گوید:” این تحقیق مثال خوبی از یک چرخه کامل پژوهش های کاربردی بود. ما موضوعی را انتخاب کردیم که در محیط بالینی با آن سروکار داشتیم. آن را مطالعه کردیم و اکنون امیدواریم از آن برای کمک به بیماران دامپزشکی و انسان ها استفاده کنیم.

شباهت بین آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ و آملوبلاستوم انسانی مدت ها است که مورد توجه دانشمندان و پزشکان قرار گرفته است. اما شباهت مولکولی آن ها تایید نشده است.”
مطالعه قبلی روی تومورهای آملوبلاستوم انسانی، جهش‌های زمینه‌ای را نشان داد که توجه پرالتا و همکارانش در کالج دامپزشکی را به خود جلب کرد. پرالتا می گوید:” ما کنجکاو بودیم که ببینم آیا این جهش‌ها باعث رشد سریع تومور در سگ می شوند یا نه.”

روش تحقیقاتی این تیم

 

تحقیقات بر شباهت مولکولی تومور سگ و انسان

تیم پرالتا تحقیقاتی درباره جهش های مشترک در این دو تومور انجام دادند. در نتیجه مقاله ای را در همین راستا در مجله دامپزشکی و انکولوژی مقایسه‌ای در سال 2019 منتشر کردند. آنها نشان دادند که هر دو آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ و آملوبلاستوم انسانی جهش‌های مشترکی را در یک مسیر سیگنالینگ معروف به نام مسیر RAS-RAF-MAPK دارند.

این تیم مجموعه داده‌های ژنومی بزرگی را تجزیه و تحلیل کردند. این داده ها توسط مرکز تنظیم و بیان رونویسی کرنل تولید شدند. بنابراین می توانستند پیامدهای بیولوژیکی این جهش‌ها را بهتر درک کنند. آن ها تومورهای آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ را با یک تومور رایج دیگر در سگ و بافت سالم لثه مقایسه کردند. این نمونه ها از طریق بیوبانک دامپزشکی کرنل ذخیره و در دسترس قرار گرفتند. بیان ژن نمونه ها با توالی یابی RNA توسط دکتر جن گرنیر و تیمش در مرکز تنظیم و بیان رونویسی کرنل مشخص شد.

این تیم به لطف همکاری با متخصص سرطان دهان انسان در دانشگاه تورکوفنلاند، از داده های ژنومی بافت های انسانی برای انجام مقایسه ها استفاده کردند. پرالتا و تیمش از طریق تجزیه و تحلیل این بافت‌های مختلف توانستند جهش‌هایی که در مطالعه قبلی خود شناسایی کرده بودند را ببینند.

آن ها همچنین دریافتند که آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ و آملوبلاستوم انسانی از نظر مولکولی بسیار شبیه هستند. در نتیجه این نظریه که سگ ها یک مدل طبیعی مفید از تومور انسانی را نشان می دهند را تقویت می کند. پرالتا می گوید:” همه مولکول‌ها و مسیرهای تنظیم‌نشده در بافت‌های تومور آملوبلاستوما آکانتوماتوز سگ با جهش‌هایی که ما پیدا کرده‌ایم مطابقت دارند. این یعنی به‌طور قابل‌توجهی شبیه به جهش‌های مشاهده ‌شده در آملوبلاستوم انسانی هستند.”

نتیجه گیری

 

استفاده از کاربرد بالینی نتایج آزمایش ها در درمان بیماری

آن‌ها نقاط مشترک بین جهش‌های زمینه‌ای و مسیرهای مولکولی نامنظم را که منجر به تشکیل تومور می‌شوند را به هم متصل کردند. پرالتا و همکارانش در حال کار بر روی ایجاد مدل‌های درون تنی و برون تنی از تومورهای مختلف دهان سگ هستند. هر دارویی که ممکن است در درمان تومورهای دهانی در سگ‌ها موثر باشد، می‌تواند برای بیماران انسانی مبتلا به بیماری مشابه نیز مورد امیدوارکننده‌ای باشد.

پرالتا می گوید:” اگر سگ‌ها واقعاً یک مدل بالینی مفید از این بیماری را نشان دهند، در واقع یک فرصت عالی برای ما به شمار می آیند. تومورهای آملوبلاستوما آکانتوماتوز در سگ‌ها بسیار شایع‌تر از آملوبلاستوم در انسان هستند. در نتیجه دانشمندان می‌توانند به سرعت از سگ‌های بیش تری در آزمایش‌های بالینی استفاده کنند و داده‌های قابل ترجمه بیشتری را از آزمایش ها دریافت کنند.

علاوه بر این، سگ‌ هایی که در محیط‌های مشابه انسان‌ها زندگی می‌کنند، مدل‌های دقیق‌تری از بیماری نسبت به سایر مدل‌های حیوانی هستند. پرالتا می گوید:” هدف من به عنوان یک دامپزشک این است که روش های ما کاربرد بالینی پیدا کنند و بتوانیم از آن ها برای درمان استفاده کنیم. ما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم اما گام بزرگی به سمت آن برداشته ایم.”

 

منابع

 

  • Materials provided by Cornell University. Original written by Lauren Cahoon Roberts. Note: Content may be edited for style and length.
  • Santiago Peralta, Gerald E. Duhamel, William P. Katt, Kristiina Heikinheimo, Andrew D. Miller, Faraz Ahmed, Angela L. McCleary-Wheeler, Jennifer K. Grenier. Comparative transcriptional profiling of canine acanthomatous ameloblastoma and homology with human ameloblastoma. Scientific Reports, 2021; 11 (1) DOI: 10.1038/s41598-021-97430-0

 

مترجم: پرنیا محمدی | ویراستار و تولید محتوا: پرنیا فواکهی

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...