ساخت واکسن علیه عامل آلرژی انسان به سگ

محققان توانستند مولکول های آلرژن سگ ها را شناسایی کنند. این نوع از مولکول ها باعث واکنش ایمنی در انسان ها می شود. این تحقیقات اولین قدم برای ساخت واکسن علیه عامل آلرژی انسان به سگ است.

خب حالا داستان چیه؟

 

تحقیقات و اطلاعات زیادی در مورد ماهیت و پیشرفت حساسیت به سگ ها وجود دارد. اما برای درمان افرادی که به سگ ها آلرژی دارند، مطالعات کاربردی کمی وجود دارد. محققان پیش از این مطالعات، درمانی برای این بیماری با روش القای مصنوعی تحمل ایمنی نیافتند. اکنون محققان برای اولین بار قسمت هایی از مولکول های آلرژن سگ ها را شناسایی کردند. آن ها با استفاده از این تحقیقات می توانند واکسنی را برای درمان آلرژی به سگ ها تهیه کنند. مقاله ی این گروه تحقیقاتی در 26 اکتبر 2021 در مجله ی فدراسیون انجمن های بیوشیمی اروپا منتشر شد.

عامل حساسیت به سگ ها

 

حساسیت به سگ ها یک بیماری شایع است که در سراسر جهان در حال افزایش است. از زمان شیوع این بیماری تا به امروز دانشمندان توانستند هفت آلرژن مختلف را در سگ ها شناسایی کنند. آلرژن ها مولکول هایی هستند که به یک آنتی بادی متصل شده و سبب پاسخ ایمنی قوی ولی بی خطر در بدن ما می شوند.
این هفت مورد از آلرژن های کشف شده، آلرژن هایCanis familiaris  یک تا هفت (Can f 1 – 7) نامیده می شوند. اما از بین این هفت آلرژن، تنها یکی از آن ها (Can f 1)، مسئول عمده ی آلرژی به سگ ها هستند. این آلرژن 50 تا 70 درصد عامل آلرژی به سگ ها است. هم چنین در بافت زبان سگ، غدد بزاقی و پوست آن ها یافت می شود.

تشنج های کرونایی و افزایش خطر مرگ در پی آن

اپی توپ ها و انواع آن

محققان هنوز نتوانستند اپی توپ های IgE Can f 1 را شناسایی کنند. اپی توپ ها بخش‌هایی از آنتی ژن ها هستند که توسط سیستم ایمنی شناسایی می شوند و پاسخ ایمنی ایجاد می کنند. به اپی توپ ها، تعیین کننده های آنتی ژن نیز می گویند. در کل، اپی توپ ها توالی های آمینواسیدی کوتاهی در پروتئین ها هستند که پاسخ ایمنی را القا می کند.

اپی توپ ها به گیرنده های آنتی ژنی خاصی در سطح آنتی بادی های سیستم ایمنی، لنفوسیت B و لنفوسیت T متصل می شوند. قسمتی از گیرنده که به اپی توپ متصل می شود، پاراتوپ نام دارد. آنتی بادی ها همچنین به عنوان ایمونوگلوبولین ها شناخته می شوند. این آنتی بادی ها در پنج گروه مختلف دسته بندی می شوند: IgA-IgE-IgD-IgM-IgG. اپی توپ IgE به پاراتوپ گروه IgE متصل می شود. همچنین گروه IgE تنها در پستانداران یافت می شود و نقش بسیار مهمی را در آلرژی و بیماری های آلرژیک ایفا می کند.

نحوه ی تحقیقات و ساخت واکسن

 

در سال های اخیر، تلاش های بسیاری برای توسعه ی واکسن های متمرکز روی اپی توپ ها صورت گرفت. Takashi Inui، متخصص در تحقیقات آلرژی، استاد دانشگاه استان اوزاکا و نویسنده ی اصلی این مطالعات است. او می گوید: «ما قصد داریم دز های کمی از این اپی توپ ها را به سیستم ایمنی تزریق کنیم تا نحوه ی مقابله با آن را بیاموزد. مشابه عملکردی که همه ی واکسن ها دارند. اما نمی توانیم این کار را بدون شناسایی اولیه ی اپی توپ IgE Can f1 انجام دهیم.»

ماسک های زیست تجزیه پذیر

بنابراین محققان برای اولین بار از کریستالوگرافی اشعه X برای تعیین ساختار پروتئین Can f 1 استفاده کردند. این فرایند از طریق آنالیز انکسار پرتو X در یک ماده، می تواند ساختار کریستالی آن را شناسایی می کند. آن ها دریافتند که الگوی تا شدن این پروتئین ها در نگاه اول بسیار شبیه به سه آلرژن دیگر Can f است. با این حال، مکان بار های الکتریکی سطحی این آلرژن ها کاملا متفاوت بود. این مشاهدات نشان دهنده ی مجموعه ای از باقی‌مانده‌ ها است که برای اپی توپ IgE کاندید های مناسبی هستند.

نتایج این تحقیقات

 

با استفاده از این داده های اولیه، آزمایشات بیشتری برای محدود کردن این کاندید ها باید انجام شود. اما می توان واکسن ضد حساسیت علیه Can f 1 را با استفاده از این داده ها ساخت.محققان برای اولین بار با استفاده از این اپی توپ ها واکسن هایپوآلرژنیک را برای درمان آلرژی سگ ساختند. اگر ساخت واکسن آلرژی به سگ ها موفقیت آمیز باشد، می توان از این تحقیقات برای درمان آلرژی های مختلف به کار برد.

منبع :

 

  • Materials provided by Osaka Prefecture University. Note: Content may be edited for style and length.Masatoshi Nakatsuji, Keisuke Sugiura, Keisuke Suda, Michiko Sakurai, Miki Ubatani, Haruka Muroya, Rina Okubo, Ryo Noguchi, Yoichi Kamata, Yuma Fukutomi, Osamu Ishibashi, Shigenori Nishimura, Takashi Inui. Structure‐based prediction of the IgE epitopes of the major dog allergen Can f 1. The FEBS Journal, 2021; DOI: 10.1111/febs.16252

 

مترجم: مهسا صیدی | ویراستار و تولید محتوا: نفیسه مظفری

 

بیشتر خوانید: شباهت عجیب تومورهای دهان انسان و سگ

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا