زیست شناسی لودیش

درس زیست شناسی سلولی مولکولی به عنوان یکی از مهم ترین دروس تخصصی در رشته های زیستی شناخته می­شود. کتاب زیست شناسی لودیش در اکثر دانشگاه­ های دنیا به عنوان یکی از رفرنس های اصلی این درس تدریس میشود.

 

درباره این کتاب

 

این کتاب شامل ۴ بخش اصلی می ­باشد:

بخش اول

به بررسی ساختار شیمیایی سلول و به صورت تخصصی به ساختار پروتئین ها می پردازد.

 

بخش دوم

به بررسی ژنتیک مولکولی بخصوص مباحث تکنیک های ژنتیک مولکولی، ژن ها، کروموزوم ها، همانند سازی، رونویسی، پروتئین سازی و بیان ژن پرداخته است.

 

بخش سوم

عملکردهای اختصاصی سلول­ ها شامل مباحث کشت سلول، ساختار غشای سلول، عبور و مرور مواد از غشا، انرژی سلولی، پیام رسانی سلولی، اسکلت سلولی و مشارکت سلول­ها در ایجاد بافت ها مورد بحث قرار می گیرد.

 

بخش چهارم

در مورد رشد، تکامل و تکوین سلول صحبت می شود و شامل مباحثی از قبیل چرخه سلولی، مرگ سلولی، سلول های عصبی، ایمونولوژی و سرطان می ­باشد.

 

 فهرست کتاب زیست شناسی لودیش 2021

 

مولکول‌ها، سلول‌ها و موجودات زنده مدل، واکنش‌های شیمیایی، ساختار و عملکرد پروتئین، پرورش و مشاهده سلول‌ها، مکانیزم‌های بنیادی ژنتیک مولکولی، تکنیک‌های ژنتیک مولکولی، ژن و ژنوم‌ها، کنترل رونویسی بیان ژن، کنترل بیان ژن پس از رو نویسی، ساختار غشای زیستی، انتقال غشایی یون‌ها و مولکول‌های کوچک، انرژی‌های سلولی، انتقال پروتئین ها به غشاها و اندامک‌ها،  تردد وزیکولی، ترشح و اندوسیتوز، گیرنده‌ها، هورمون‌ها و پیام رسانی سلولی، کنترل بیان ژن توسط مسری های پیام رسانی، سازماندهی سلول و حرکت: میکروفیلامنت ها (ریز رشته ها)، سازمان بندی و تحرک سلولی: میکروتوبول ها و فیلامنت های حدواسط، چرخه سلولی در یوکاریوت‌ها، یکپارچگی سلول ها در بافت‌ها، پاسخ سلول به محیط اطراف خود، سلول های بنیادی،عدم تقارن و مرگ سلولی، سلول های سیستم عصبی، ایمونولوژی، سرطان

کتاب بیوشیمی لنینجر

 

معرفی پروفسور هاروی لودیش

 

پروفوسور هاروی لودیش زیست‌شناسی در زمینه سلولی و ملوکولی می باشد. او متولد ۱۶ نوامبر ۱۹۴۱ در Cleveland, Ohio آمریکا است.

درجات و افتخارات علمی پروفسور هاروی لودیش:

او درجه ممتازی و  بالاترین افتخارات در شیمی و ریاضیات، از کالج کنیون در سال 1962 را کسب کرده است. وی مدرک ژنتیک خود را با دکتر نورتون زیندر از دانشگاه راکفلر در سال 1966 گرفت. پس از دو سال تحقیق در مقطع دکتری در آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی دانشگاه M.R.C با دکتر سیدنی برنر و فرانسیس کریک (برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی، 2002 و 1962)، به دانشکده گروه زیست شناسی MIT پیوستند. وی در سال 1976 به سمت استادی نائل شد و در سال 1983 توسط دیوید بالتیمور عضو موسسه تحقیقات بیومدیک وایتهد (برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی، 1975) شد.در سال 1999 دکتر لودیش پروفسور مهندسی زیست شناسی در بخش جدید مهندسی زیست شناسی MIT شد.

دکتر لودیش به خدمت در هیئت مشاوران موسسات بهداشت و علوم ملی و انجمن سرطان آمریکا نیز پرداخت. او رئیس هیئت مشاوران بخش علوم پایه مرکز سرطان فرد هاچینسون و مرکز تحقیقات لرنر در کلینیک کلیولند بود.

دکتر لودیش  عضو هیات علمی و مشاوره علمی شرکت ژنزیم، شرکت آلوزین، داروسازی آریس می­ باشد. وی همچنین در هیئت مشاوران علمی مرکز تحقیقات عیسی در ماساچوست و در هیئت مشاوران علمی آسترا و داروسازی آسترازنکا نیز خدمت کرده است.

دکتر لودیش عضو آکادمی ملی علوم می باشد. همچنین وی به عنوان رئیس بخش آکادمی ملی در زیست شناسی سلولی و رشد نیز شناخته می شود. او همچنین عضو انجمن آمریکایی برای پیشرفت علوم، آکادمی علوم و هنرهای آمریکایی، میکروب شناسی آمریکایی و عضو وابسته (عضو خارجی) سازمان زیست شناسی اروپا نیز می­باشد.

کتاب میکروبیولوژی مواری

کتاب های دیگر دکتر لودیش:

 

 

زیست شناسی لودیش ترجمه دکتر محمدنژاد

 

لودیش به عنوان یکی از کتاب های مرجع دانشگاهی معرفی می شود. این کتاب به عنوان یکی از دروس پایه دانشجویان پزشکی و علوم پایه در دانشگاه ها تدریس می­شود؛ که در این بین ترجمه دکتر محمدنژاد یکی از بهترین و روان ترین ترجمه ها را بین دیگر ترجمه ها به خود اختصاص میدهد.

 

منابع

 

  • https://sanabook.com
  • https://bookmedical.ir
  • https://jamshimi.ir
  • https://myreshte.ir

 

جمع آوری و تولید محتوا: مریم حیدری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا