دریافت همزمان واکسن آنفولانزا و کووید 19

آیا می‌توانیم واکسن آنفولانزا و کووید 19 را به‌طور هم‌زمان دریافت کنیم؟

 

دریافت همزمان واکسن آنفولانزا و کووید 19 درست است یا خیر؟ در سال 2020 به دلیل استفاده مردم از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی برای پیشگیری از بیماری کویید 19، شاهد کاهش چشم‌ گیر آنفولانزا بودیم. امسال مقامات بهداشتی در عین توجه به دستورالعمل‌ها، برای خیز مجدد آنفولانزا در حال آمادگی هستند. دریافت واکسن آنفولانزا به اندازه ی واکسن کووید 19 و یا حتی بیشتر اهمیت دارد.

بر اساس اطلاعات و نتایج مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تا به حال در تزریق هم‌ زمان واکسن کویید 19 و آنفولانزا، عوارض جانبی و کاهش تاثیر واکسن‌ها دیده نشده است.

CDC در یک خبر، در مورد تجویز یک واکسن همزمان با سایر واکسن‌ ها صحبت می کند. این موضوع با توجه به تجربیات و نتایج محدودی که از تزریق واکسن کووید 19 با سایر واکسن‌ ها همچون واکسن‌ آنفولانزا وجود دارد، بیان می شود. “عملکرد ایمنی بدن و عوارض جانبی احتمالی در تزریق هم‌ زمان این دو واکسن، مشابه تزریق واکسن ها به تنهایی و یا به همراه سایر واکسن ها می باشد.”
یک مطالعه نشان داد که 97 درصد داوطلبان که دو دز واکسن آنفولانزا و کووید19 را دریافت کردند، احتمالا در آینده دوباره واکسن تزریق خواهند کرد. این مطالعه توسط دانشگاه بریستول انجام گرفت و در لانست چاپ شد.

 

موارد خاص در این رابطه

 

سازمان CDC افزود که هرکسی که به دلایلی خاص در مورد دریافت دو دز واکسن به طور هم‌ زمان نگران است باید با پزشک خود مشورت کند. در بسیاری از موارد نادر، مانند کودکانی با اختلالات ایمنی، واکسیناسیون هم‌ زمان توصیه نمی شود، اگرچه برای انواع دیگر واکسن ها مثل PVC13 برای پنومونیه این کار معمول و عادی است. تزریق‌ کنندگان واکسن برای تزریق دو دز واکسن باید از محل های تزریق مختلفی استفاده کنند.

 

 

بر‌طبق گزارش‌ها دریافت دو دز واکسن کویید و آنفولانزا، زمستان راحتی را برای ما به همراه خواهد ‌داشت.

“نگرانی اصلی در رابطه با شیوع کووید 19 و آنفولانزا به طور همزمان می باشد. زیرا در این صورت ما با نوعی پاندمی دوگانه رو به‌ رو می‌ شویم.” ریچارد وبی از بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود به مطبوعات مرتبط اطلاع‌ داد: “سیستم های مراقبت بهداشتی در مدت طولانی دچار مشکل و تحت فشار بوده‌‌ اند. نگرانی از بابت ورود فشار بیشتر بر این سیستم ها می باشد.”

 

بازه سنی مناسب برای انواع واکسن ها

 

واکسن کووید 19 از کمپانی فایزر برای افراد 12 سال به بالا توصیه می شود. از طرفی مدرنا و جانسون اند جانسون برای افراد 18 سال به بالا تایید شدند. سازمان CDC دز تقویتی را برای گروه‌های مشخصی که دو دز واکسن فایزر را دریافت کرده‌‌ اند و افرادی که دز آخر آن ها در 6 ماه اخیر تزریق شده، توصیه می کند.

این گروه ها شامل:

افراد 65 سال به بالا، یا افراد بالای 50 سال با بیماری های زمینه ای هستند.

افراد 18 سال به بالا با بیماری های زمینه ای یا افرادی که جزء مشاغل پر‌خطر هستند نیز، براساس ارزیابی ریسک شخصی دز تقویتی یا همان دز سوم می‌توانند را می‌توانند دریافت کنند.

CDC در مورد آنفولانزا میگوید: که اگر همه‌ی افراد با سن 6 ماه به بالا واکسینه شوند، تقریبا تا اواسط ماه اکتبر برای شروع فصل آنفولانزا آماده می‌ شوند. (10 الی 14 روز طول می کشد تا واکسن به طور کامل اثر کند.) این موضوع که واکسن آنفولانزا منع مصرف داشته باشد نادر است. با این حال سازمان CDC میگوید در چند مورد با پزشک خود مشورت کنید.

1.اگر در گذشته واکنش نامطلوبی به واکسن آنفولانزا داشتید.

2.یا اگر به تخم‌ مرغ حساسیت دارید. (واکسن آنفولانزا شامل پروتئین تخم‌ مرغ می باشد). البته، حساسیت به تخم‌ مرغ در برخی افراد مانع دریافت واکسن آنفولانزا نمی شود. با این حال صحبت در مورد نگرانی ها با کادر درمان بهتر است.

منبع

 

 

ترجمه: مهسا صیدی | تولید محتوا و ویراستار: نفیسه مظفری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...