درمان HIV با کمک سلول های بنیادی

این مطالعه توانایی سلول های بنیادی را برای افزایش ایمنی و ترمیم آسیب روده ناشی از HIV نشان می دهد. تحقیقات این مطالعه مهم در رابطه با درمان HIV با کمک سلول های بنیادی در 22 ژوئن در JCI Insight منتشر شد. این پروژه تحقیقاتی بیان می کند، سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) باعث تقویت ایمنی ضد ویروسی بدن می شوند.

 

خب داستان چیه؟

 

در یک مطالعه پیشگامانه، محققان دانشگاه کالیفرنیا دیویس نوع خاصی از سلول های بنیادی را کشف کردند. این نوع از سلول بنیادی می تواند میزان ویروس عامل ایدز را کاهش دهد و سیستم ایمنی ضدویروسی بدن را بهبود بخشد. همچنین میتواند فولیکول های لنفاوی روده که توسط ویروس نقص ایمنی (SIV) آسیب دیدند را ترمیم و بازسازی کند. این تحقیقات، مکانیسمی را نشان داد که از طریق آن سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSC) پاسخ ایمنی بدن به ویروس را افزایش می‌دهند. این مقاله، یک نقشه راه چندجانبه برای ریشه کن سازی ویروس HIV را ارائه می دهد.

ساتیا دندکار، نویسنده ارشد این مقاله است. او میگوید: عفونت ناشی از ویروس HIV باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و بهبود آن می شود. این فرایند موانعی برای ریشه‌کن سازی و نابودی ویروس HIV ایجاد می‌کند. هدف ما توسعه استراتژی هایی برای تقویت ایمنی در برابر ویروس و توانمندسازی سیستم ایمنی میزبان برای ریشه کن سازی ویروس بود. ما به دنبال بازسازی و ترمیم فولیکول‌های لنفاوی بودیم که در اثر عفونت ویروسی آسیب دیده‌ اند.

روش تحقیقاتی تیم

 

بافت لنفاوی

بافت لنفاوی در روده محل اولیه تکثیر ویروس و ایجاد مخازن ویروسی است. این تیم تحقیقاتی به رهبری Dandekar قبلا نشان دادند که عفونت HIV باعث تخریب شدید سلول های ایمنی T مخاط روده می شود. همچنین عفونت ناشی از این ویروس، پوشش سد اپیتلیال روده را مختل می کند و منجر به نشت روده می شود.

فولیکول های لنفاوی ساختارهای سازمان یافته ای هستند. ایجاد پاسخ آنتی بادی در آن ها که ویروس را هدف قرار می دهد، باعث حمله ایمنی طولانی مدت علیه پاتوژن ها می شود. دندکار گفت: این مناطق مهم خیلی زود پس از عفونت HIV دچار اختلال از لحاظ عملکردی می شوند. داروهای ضد رتروویروسی به طور موثر تکثیر ویروس را سرکوب می کنند، اما متاسفانه آسیب ناشی از ویروس به سیستم ایمنی را ترمیم نمی کنند. این دارو ها به تنهایی نمی توانند عملکرد فولیکول های لنفاوی آسیب دیده توسط عفونت ناشی از ویروس HIV را بازیابی کنند.

 

شیوه تحقیقات

محققان سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) مشتق شده از مغز استخوان را در یک مدل ماکاک رزوس استفاده کردند. این مدل از ایدز باعث نقض ایمنی می شود و عملکرد روده را به دلیل عفونت ویروسی مختل می کند.
دندکار استاد و رئیس بخش میکروبیولوژی پزشکی و ایمونولوژی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس و وابسته به مرکز ملی تحقیقات پستانداران کالیفرنیا است. او گفت: تیم ما با تلاش زیاد توانست پتانسیل بزرگ این سلول های بنیادی در زمینه بیماری های عفونی را کشف کند. اما در حال حاضر چگونگی تاثیر سلول های بنیادی بر عفونت های ویروسی مزمن مانند ایدز را کشف نکردیم.

نتیجه گیری

 

این مطالعه نشان داد که سلول های بنیادی مزانشیمی، می توانند محل مخاط آسیب دیده را تعدیل کنند. سپس می توانند آن را تغییر دهند و بازسازی کنند. با افزایش سریع آنتی‌ بادی‌ ها و سلول‌های T-ایمنی که ویروس را هدف قرار می‌دهند، فواید سلول های بنیادی مشخص شد. سلول های بنیادی در بازیابی و ترمیم این فولیکول های لنفاوی نقش داشتند. سلول های بنیادی مزانشیمی همچنین با کمک به درمان های فعلی HIV، فرصتی را برای یک استراتژی نوآورانه و چندجانبه درمان HIV ارائه می دهند.

آن ها هم افزایی خوبی با داروها دارند. دارو های ضد رتروویروسی می توانند آتش عفونت ویروسی را متوقف کنند اما نمی توانند منطقه ی بافت لنفاوی را بازسازی کنند. دندکار گفت: سلول‌های بنیادی مزانشیمی بستر را جوان می‌کنند و نشاط سیستم ایمنی را بر می گردانند.
حتی بدون استفاده از دارو های ضد ویروسی، سلول های بنیادی مزانشیمی توانستند پاسخ ایمنی ضد ویروسی میزبان را افزایش دهند. پاسخ ایمنی ضد ویروسی میزبان با ترمیم فولیکول های لنفاوی و بازگرداندن ایمنی مخاطی امکان پذیر است.

درمان‌هایی با کمک سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) به کنترل‌های کیفیت سلولی و مکانیسم‌ های تحویل خاص نیاز دارند. مرکز تحقیقات US Davis، می تواند آزمایش های بالینی متعددی در زمینه های مورد استفاده از MSC را انجام دهد. یافته‌های این مطالعه مبنایی علمی برای بررسی MSC در درمان HIV و سایر بیماری‌ های عفونی در محیط بالینی فراهم می‌کند.

 

منابع:

 

  • Materials provided by University of California – Davis Health. Note: Content may be edited for style and length.Mariana G. Weber, Chara J. Walters-Laird, Amir Kol, Clarissa Santos Rocha, Lauren A. Hirao, Abigail Mende, Bipin Balan, Juan Arredondo, Sonny R. Elizaldi, Smita S. Iyer, Alice F. Tarantal, Satya Dandekar. Gut germinal center regeneration and enhanced antiviral immunity by mesenchymal stem/stromal cells in SIV infection. JCI Insight, 2021; 6 (12) DOI: 10.1172/jci.insight.149033.

 

مترجم: فائزه الیاسی | ویراست و تولید محتوا: مطهره تقیپور

 

بیشتر بخوانید: واکسن mRNA ایدز در یک قدمی انسان

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...