درمان فشارخون بالا در دوران بارداری

فشار خون بالا در دوران بارداری یکی از دلایل اصلی مرگ مادر و جنین است. فشار خون بالا خطرات کوتاه مدت و بلند مدت بیماری های قلبی عروقی را در زنان باردار افزایش می دهد. به همین علت درمان فشارخون بالا در دوران بارداری بسیار مهم است. مشاهدات و نتایج آزمایشات بالینی، مزایا و ایمنی درمان فشار خون در دوران بارداری را تایید می کند. کدام سطح فشار خون، در طول بارداری و پس از آن برای شروع درمان مادر و جنین مفید است؟ محققان امیدوار هستند که در تحقیقات آینده به بررسی این موضوع بپردازند.

 

حالا داستان چیه؟

 

براساس بیانیه علمی انجمن قلب آمریکا که در مجله Association’s journal Hypertension منتشر شد، درمان فشارخون بالا در دوران بارداری بی خطر به نظر می رسد. هدف این مطالعات، یافتن درمان برای جلوگیری از فشار خون شدید و جلوگیری از زایمان زودرس مادران باردار است.

 

فشار خون بالا در مادران باردار

 

فشار خون بالا در دوران بارداری که به عنوان فشار سیستولیک تعریف می شود، دومین علت مرگ مادران در سراسر جهان است. هم چنین فشار خون شدید باعث افزایش خطر عوارض قلبی عروقی برای مادران بلافاصله پس از زایمان و در سال های بعد از زایمان می شود. فشار خون بالا در دوران بارداری خطر عوارضی مانند زایمان زودرس، کوتاه بودن سن بارداری و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش می دهد. نتایج نشان می دهد که نرخ فشار خون بالا در دوران بارداری در سطح جهانی در حال افزایش است. فشار خون بالا به طور نامتناسبی بر زنان به ویژه زنان سیاه پوست، سرخپوست و بومی آلاسکا تاثیر می گذارد.

دکتر Vesna D. Garovic، استاد، پزشک و رئیس بخش نفرولوژی در کلینیک Mayo در روچستر مینه سوتا است. او گفت: «در گذشته، فواید درمان فشارخون برای زنان باردار مشخص نبود. هم چنین نگرانی هایی در مورد سلامت جنین به دلیل قرار گیری در معرض دارو های ضد فشار خون وجود داشت. ما با بررسی این موضوع، شواهدی مبنی بر بی خطری درمان فشار خون بالا در دوران بارداری را مشاهده کردیم.»

شدت ابتلا به کووید-19 در کودکان مبتلا به سرطان چگونه است؟

 

نرخ مرگ و میر مادران باردار بر اثر فشار خون بالا

 

بیماری قلبی عروقی، سکته و نارسایی قلبی در حال حاضر باعث مرگ و میر بیش از نیمی از مادران در ایالت متحده می‌شود. بستری شدن در بیمارستان به دلیل سکته در دوران بارداری از سال 1994 تا 2011 به میزان 60 درصد افزایش یافته است. پری اکلامپسی زمانی رخ می دهد که فشار خون بالا در دوران بارداری با مشکلات کبدی یا کلیوی مانند وجود پروتئین در ادرار همراه باشد. طبق گفته ی انجمن قلب آمریکا، 5 تا 7 درصد از بارداری ها تحت تاثیر فشار خون بالا قرار می گیرند. فشار خون بالا سالانه باعث مرگ بیش از 70000 مادر و 500000 جنین در سراسر جهان می شود.

 

میزان فشار خون

 

کالج قلب آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) میزان فشار خون بالا برای عموم مردم را 80/130 میلی متر جیوه تعیین کردند. در سراسر جهان فشار خون بالا در دوران بارداری را 90/140 میلی متر جیوه تعریف می کنند.
در رابطه با زمان شروع درمان فشار خون در دوران بارداری به دلیل نگرانی در مورد تاثیر دارو ها بر جنین، اتفاق نظر وجود ندارد. گروه حامیان سلامت شروع درمان را زمانی توصیه می کنند که اندازه فشار خون در دوران بارداری از 9/140 تا 11/160 میلی متر جیوه باشد.

کاهش میزان آستانه برای درمان فشار خون در زنان باردار

تحقیقات نشان می دهد، درمان کاهش فشار خون برای زنان باردار به طور قابل توجهی فشار خون شدید را کاهش می دهد. عوارض جدی فشار خون بالا شامل آسیب اندام ها و بالا رفتن فشار خون به صورت ناگهانی است. تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان آستانه در درمان فشار خون بالا در زنان باردار، مورد نیاز است.
Garovic می گوید: «در مطالعات آینده به بررسی کاهش آستانه برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری می پردازیم. این مطالعات به کنترل ایمن و به موقع فشار خون کمک می کند و از زایمان زودرس به دلیل فشار خون بالای کنترل نشده، جلوگیری می کند.»

بستری جدید در انجام سلول درمانی و RNA درمانی

 

نتیجه گیری

 

آخرین تحقیقات نشان می دهد که درمان با داروهای کاهش دهنده فشار خون در دوران بارداری، تاثیر منفی بر رشد یا تکامل جنین ندارد. پیشگیری از فشار خون بالا در دوران بارداری از سلامت مادر در دوران بارداری و بعد از آن حمایت می کند. مادران بارداری که فشار خون بالا دارند، در مقایسه با مادران باردار با فشار خون طبیعی بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون پس از بارداری هستند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد تغییرات سبک زندگی قبل از بارداری و در طول بارداری، باعث بهبود سلامتی مادر و جنین می‌شود:

-تغییرات رژیم غذایی قبل از بارداری و در طول بارداری می تواند افزایش وزن را محدود کرده و سلامت در طول بارداری را بهبود بخشد.
-ورزش در دوران بارداری خطر فشار خون را تا حدود 30 درصد و خطر پری اکلامپسی را تا حدود 40 درصد کاهش می دهد.
-شواهد جدید نشان می دهد که فشار خون بالا پس از زایمان ممکن است سلامت مادر را تحت تاثیر قرار بدهد.

این تیم تحقیقاتی هم چنین در زمینه های زیر ابراز نگرانی می کند:

-پزشکان باید تصمیمات درمانی را با در نظر گرفتن عوامل خطر و ترجیحات بیمار، شخصی سازی کنند.
-مراقبت از زنان باردار مبتلا به فشار خون اغلب پیچیده است و متخصصان مراقبت های بهداشتی باید از سلامت آن ها مطلع باشند.
Garovic می گوید: «در آینده آزمایشات بالینی برای پاسخگویی به سوالات مربوط به زمان شروع درمان فشار خون بالا در دوران بارداری مورد نیاز است.»

منبع:

 

  • Vesna D. Garovic, Ralf Dechend, Thomas Easterling, S. Ananth Karumanchi, Suzanne McMurtry Baird, Laura A. Magee, Sarosh Rana, Jane V. Vermunt, Phyllis August. Hypertension in Pregnancy: Diagnosis, Blood Pressure Goals, and Pharmacotherapy: A Scientific Statement From the American Heart Association. Hypertension, 2021; DOI: 10.1161/HYP.0000000000000208

 

مترجم: مهسا صیدی | ویراست و تولید محتوا: نفیسه مظفری

 

بیشتر بخوانید: داروهای فشارخون موثر در بهبود سرطان کولورکتال

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا