حقیقت هایی در مورد ویروس پاپیلومای انسانی

ممکن است ویروس پاپیلومای انسانی را در کلاس بهداشت دبیرستان شناخته باشید. اما موارد زیادی وجود دارد که آن را از سایر عفونت های مقاربتی متمایز می کند. شدت بروز علائم در افراد مختلف بسیار متفاوت است. زگیل هایی در هر جایی از بدن ظاهر می شوند و در اکثر موارد سرطان دهانه رحم نتیجه HPV هستند. اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند هرگز از ابتلا به آن آگاه نیستند. با توجه به اینکه میلیون ها نفر در سال به این ویروس مبتلا می شوند، این احتمال وجود دارد که شما در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا شوید. این مقاله از آنچه باید در مورد ویروس پاپیلومای انسانی بدانید، انواع مختلف آن تا بهترین راه برای محافظت از خود می گوید. در ادامه مطلب به حقیقت هایی در مورد ویروس پاپیلومای انسانی می پردازیم.

 

1- ویروس پاپیلومای انسانی پوست را عفونی می کند.

 

یکی از ویژگی ‌های تمایز ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس ‌های پاپیلومای حیوانی آلوده کردن پوست است. بروز علائم شدید توسط این ویروس، باعث ایجاد التهاب یا تغییر در بافت پوست می شود. این تغییر می تواند شامل زگیل، تومور های خوش خیم و تومور هایی باشد که سرطانی می شوند. از آنجایی که HPV در پوست و غشا های مخاطی بدن زندگی می کند، معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

 

2- بسیاری از مردم ویروس پاپیلومای انسانی را به دلیل ایجاد سرطان دهانه رحم می شناسند.

علت بیشتر موارد سرطان دهانه رحم، عفونت های HPV است. سرطانی که دهانه رحم را تحت تأثیر قرار می دهد، یک مسئله جدی در سلامت جهانی است. دهانه رحم بخشی از دستگاه تناسلی زن است که رحم را به واژن متصل می کند. این دومین سرطان شایع زنان در کشورهای توسعه نیافته است و سالانه 311 هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر آن ازدست می دهند.

خوشبختانه سرطان دهانه رحم یکی از موثرترین تست های غربالگری را نیز دارد. پاپ اسمیر سلول ها را از سطح دهانه رحم جمع آوری می کند و تجزیه و تحلیل آنها را انجام می دهد. در نتیجه هر گونه تغییری که می تواند پیشرفت سرطان را نشان دهد، تعیین می کند. با آزمایش پاپ اسمیر معمولی، ابتلا به سرطان دهانه رحم و پیشگیری از این نوع سرطان خطرناک، آسان است. اما همیشه برای افرادی که بیمه درمانی ندارند، مقرون به صرفه نیست. 85 درصد مرگ و میر های ناشی از سرطان دهانه رحم در کشور های با درآمد کم و متوسط ​​اتفاق می افتد. ممکن است درامد کم و نداشتن بیمه درمانی یکی از دلایل وقوع این اتفاق در این کشور ها باشد.

 

3- انواع زیادی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد.

 

بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که تنها 14 نوع از آنها می توانند باعث سرطان شوند. از این تعداد، گروه کوچکتری مسئول اکثر تشخیص های سرطان دهانه رحم و ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم هستند. تیپ های 16 و 18 HPV باعث 70 درصد این موارد هستند. اما به این دلیل که یک نوع ویروس باعث سرطان نمی شود به این معنی نیست که نمی تواند مشکلی ایجاد کند. انواع 6 و 11 HPV با زگیل های تناسلی غیر سرطانی و پاپیلوماتوز تنفسی مرتبط است. این انواع باعث می شوند تومور های بالقوه تهدید کننده زندگی در راه های هوایی بین بینی، دهان و ریه ها رشد کنند.

 

4- HPV پرخطر هیچ علامت قابل مشاهده ای ندارد.

 

حتی اگر یک مورد از ویروس پاپیلومای انسانی علائم واضحی را نشان ندهد، باز هم می تواند خطرناک باشد. برخلاف انواع HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، انواع پرخطر HPV هیچ علامت ظاهری قبل از ایجاد سرطان دهانه رحم نشان نمی دهند. به همین دلیل است که انجام منظم آزمایشات پاپ اسمیر مهم است.

 

5- تقریباً همه به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند.

 

ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین عفونت مقاربتی بر روی زمین است. 14 درصد از جمعیت ایالات متحده هر ساله به آن مبتلا می شوند. همچنین در حال حاضر 80 میلیون نفر در این کشور به این نوع از ویروس مبتلا هستند.

 

6- اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

 

ویروس پاپیلومای انسانی ممکن است فراگیر باشد؛ اما شدت آن، برابر با بسیاری از ویروس های عامل بیماری‌ های همهگیر در نظر گرفته نمی شود. این به این دلیل است که اکثر انواع HPV با سرطان ارتباطی ندارند و حتی ممکن است علائم واضحی ایجاد نکنند. در بیشتر موارد – حدود 90 درصد – عفونت های HPV خود به خود در عرض دو سال از بین می روند.

 

7- ممکن است سالها طول بکشد تا علائم پاپیلوماویروس انسانی ظاهر شود.

 

بسیاری از افرادی که به HPV مبتلا می شوند هرگز علائمی از خود نشان نمی دهند. در موارد دیگر، افراد هفته ها تا سال ها قبل از ظهور علائمی مانند برآمدگی ها، زگیل ها یا ضایعات، ناخودآگاه آلوده می‌ شوند. این دوره طولانی و غیرقابل پیش‌بینی بین قرار گرفتن در معرض بیماری و ظهور علائم، گاهی اوقات می‌ تواند تعیین دقیق زمان ابتلای بیمار را غیرممکن کند.

 

8- سرطان های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی، مردان و زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

در حالی که سرطان دهانه رحم شناخته شده ترین عارضه جانبی عفونت HPV است، اما تنها سرطان ناشی از این بیماری نیست. ویروس پاپیلومای انسانی می تواند باعث رشد تومور های سرطانی در فرج، واژن، مقعد، آلت تناسلی و حلقی دهانی (ناحیه پشت گلو) شود. بسیاری از مردم HPV را تنها به عنوان ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می شود، می شناسند. به همین دلیل تهدیدی که برای مردان ایجاد می کند، اغلب کم اهمیت به نظر می رسد. ارتباط آن با سرطان های مختلف نشان می دهد که مردان باید واکسن HPV را برای محافظت از خود و شریک جنسی خود دریافت کنند.

 

9- سرطان مرتبط با HPV را می توان با واکسن پیشگیری کرد.

 

پس از معرفی واکسن ویروس پاپیلومای انسانی در سال 2006، می توانید خود را در برابر سرطان دهانه رحم واکسینه کنید. گارداسیل بدن را در برابر انواع 16 و 18 HPV عامل سرطان دهانه رحم مجهز می کند. در پیشگیری از HPV انواع 6 و 11 موثر است، انواعی که بیشتر باعث ایجاد زگیل تناسلی و پاپیلوماتوز تنفسی می شوند. همچنین در پیشگیری انواع 31، 33، 45، 52 و 58 که با تمام سرطان هایی که HPV می تواند ایجاد کند، موثر هستند. این واکسن در دو یا سه دوز (مرحله تزریق) در طی 6 ماه تجویز می شود. این دارو در محافظت از افرادی که هنوز از نظر جنسی فعال نیستند، بسیار مؤثر است. در نتیجه بهترین زمان برای دریافت آن در اواخر کودکی یا اوایل نوجوانی است.

 

10- مردی که برنده جایزه نوبل شد.

 

بسیاری از چیزهایی که امروزه در مورد ویروس پاپیلومای انسانی می دانیم به لطف هارالد زور هاوزن است. در سال 1974، دانشمند آلمانی و همکارانش کشف کردند که انواع مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد. همچنین در سال 1979، سویه HPV عامل زگیل تناسلی را شناسایی کردند. تاثیرگذارترین کار او در دهه 1980 آغاز شد، زمانی که او HPVs 16 و 18 را جدا کرد. این دو نوع HPV باعث بیشتر سرطان های دهانه رحم می شوند. در سال 2008، در سن 72 سالگی، جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را برای کشف ارتباط سرطان دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی دریافت کرد.

 

11- کلمه پاپیلوما به معنای “تومور” است.

 

ویروس پاپیلوم از کلمه پاپیلوما به معنی یک رشد غیر سرطانی روی پوست، مانند یک تومور خوش خیم یا زگیل می آید. ریشه شناسی پاپیلوما نشان می دهد که این اصطلاح در ابتدا خاص تر بوده است. در لاتین، پاپیلا به معنای “نوک پستان” و در یونانی، omame به معنای “تومور” است که ترکیب این کلمات به معنای “توموری شبیه نوک پستان” است. بسیاری از پستانداران می توانند مبتلا به ویروس های پاپیلومایی شوند. به همین دلیل است که از عبارت ویروس پاپیلوم انسانی برای توصیف پاتوژن هایی استفاده می شود که انسان ها را دچار می کنند.

 

12- مردم در قرون گذشته توضیحات خلاقانه ای برای زگیل های ناشی از HPV ارائه کرده اند.

 

همه زگیل های پوستی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند. انسان ها هزاران سال است که علائم HPV را تجربه کرده اند و گزارش های مکتوب از زگیل ها به یونان و روم باستان باز می گردد. این وضعیت همچنین الهام بخش فولکلور (افسانه های قومی و اجدادی) قابل توجهی در طول تاریخ بوده است. درگذشته مردم عامل ایجاد زگیل را کشتن وزغ، دست زدن به دام، شستن دست ها در آبی که در آن تخم مرغ پخته شده و خودارضایی می دانستند. درمان‌های عامیانه تاریخی برای زگیل عبارتند از تف کردن روی آن‌ها اول صبح و همچنین مالیدن حلزون بر روی آن‌ها. همچنین کوبیدن آن بر روی خار برای نه شب متوالی را موثر می دانستند!

 

منبع

 

written by Michele Debczak
MARCH 25, 2020

 

 مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراست: مطهره تقیپور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...