تاثیر نور خورشید در رنگ مو

چرا نور خورشید مو ها را روشن تر می کند؟

 

برخی از افراد برای تغییر رنگ مو های خود نیازی به مراجعه به آرایشگاه ندارند. پس از گذراندن مدت زمان کافی زیر نور خورشید در فصل تابستان، مو های آن ها ممکن است به طور طبیعی بلوند شوند. شاید فکر کنید با این کار مو ها سرحال می شوند اما این طور نیست. روشن تر شدن رنگ مو ها در تابستان، نتیجه ی آسیب دیدن آن ها به وسیله ی نور خورشید است.

ملانین

 

مجله Popular Science می گوید قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، باعث از بین رفتن ملانین مو می شود. ملانین پلیمری است که به مو ها و پوست ما رنگ می دهد. این ماده برای محافظت از  DNA حساس و آسیب پذیر ما در برابر تشعشعات، تکامل یافته است. مکانیسم کار آن جذب و پراکندگی نور فرابنفش می باشد. اما ملانین مانعی بدون خطا و قابل اطمینان در مقابل اثرات مضر نور خورشید نیست. پس از گذراندن مدت زمانی طولانی در زیر نور خورشید، ملانین شروع به تجزیه شدن می کند و مو رنگ خود را از دست می دهد. تار های مو زمانی که ملانین از دست می دهند، می توانند شبیه به موهای بلوند یا روشن به نظر برسند.

 

تاثیر نور خورشید بر ملانین پوست

 

نور خورشید بر ملانین پوست به روش متفاوتی تأثیر می گذارد. در پوست بدن ما پس از صرف زمان زیاد در برابر نور خورشید به جای کاهش رنگدانه ‌ها و رنگ، تولید ملانین افزایش می یابد. این کار به هدف فراهم نمودن حفاظت مورد نیاز در برابر تشعشعات خورشید می باشد. به همین دلیل است که آفتاب به جای سفید کردن پوست، آن را تیره‌تر نشان می‌ دهد. مو از سلول های مرده تشکیل می شود. بنابراین قادر به حفاظت از خود در برابر آسیب های خورشید نیست.

 

 

شاید تغییر رنگ مو هایتان در تابستان برایتان مهم نباشد. اما این موضوع، نشان دهنده این است که شما بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار  گرفتید. زمانی که موها در برابر آفتاب روشن شوند، خشک، وز و شکننده می شوند. برای محافظت از مو های خود در برابر نور خورشید به خصوص در وسط روز، از کلاه یا هر پوشش دیگری برای موهایتان استفاده کنید. شما هم چنین می توانید موهای خود را مانند پوست با محصولات محافظت کننده در برابر خورشید (ضد آفتاب)، سالم نگه دارید.

مترجم: پرنیا محمدی | تولید محتوا و ویراستار: نفیسه مظفری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...