بیماری فلوتر یا مگس پران چشم

پرواز مگس ­های خیالی در دید شما

 

بیماری فلوتر[1] به­ معنی “پرواز مگس در دید شما” می باشد، درواقع این بیماری مربوط به اجسام ریزی است که گاهی اوقات در دید شما مخصوصا وقتی که به آسمان آفتابی نگاه می‌کنید، ظاهر می‌ شوند. آن‌ها شبیه لکه‌ ها یا آمیب‌ های کوچک غیرشفافی هستند که اگر سعی کنید، روی یکی از آن‌ها تمرکز کنید (یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و حرکاتش را درنظر بگیرید)، ناپدید می‌شوند. در این مطلب، قصد داریم حقایق جالبی از این پدیده را به شما بگوییم.

 

فلوتر چیست

 

ممکن است فکر کنید، فلوترها فقط توهم نوری هستند اما شما واقعا آن‌ها را می‌ بینید و در چشم شما قرار دارند. این خطوط کوچک و نامنظم، قطعاتی از مایع زجاجیه موجود در چشم هستند. با شکست مایع زجاجیه این قطعات به وجود می آیند؛ و پس از آن در کره چشم شما شناور می شوند.

 

چه اتفاقی برای زجاجیه می افتد

 

زجاجیه، ماده ­ای شفاف و ژل­ مانند است که فاصله بین شبکیه و عدسی چشم را پر می­کند. مایع زجاجیه از اتصال آب، به مقدار بسیار کمی هیالورنیک­ اسید و کلاژن تشکیل می شود. در سنین جوانی این ماده، ضخیم و ژل­ مانند است؛ اما با افزایش سن، شبکه هیالورنیک ­اسید می‌شکند و مولکول‌های آب به دام ­افتاده آزاد می‌شوند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، مایع زجاجیه آبکی‌تر و تکه‌های کمی از ژل‌های حل نشده، شکسته می‌شوند و به آرامی در اطراف حرکت می‌کنند. وقتی که نور از چشم‌های شما عبور می‌کند، سایه‌های این قطعات روی شبکیه چشم شما می‌افتد و شما این اجسام را به­ صورت شناور مشاهده می‌کنید.

بازسازی دم به کمک سلول‌های بنیادی توسط مارمولک‌ها

 

 

نگاه دقیق به این ذرات به­ دلیل شناور بودن آن­ها­ سخت است. اگر حرکت این ذرات را به طور مداوم دنبال کنید، اغلب آن­ها در حال حرکت به­ سمت قسمت پایین کره چشم شما هستند. برای اینکه این قطعات را به خوبی ببینید کافی است، دراز بکشید و به آسمان صاف نگاه کنید. برخی از آن­ها در نزدیکی فووا [2] مستقر می‌شوند. فووا یا گودی مرکزی در لکه زرد، ناحیه کوچکی است که در مرکز پشت چشم قرار دارد و در دقت و تیزبینی نقش دارد. عدم حرکت باعث می‌شود که بتوان آن‌ها را به­ راحتی و با دقت مشاهده کرد. سرعت این اجسام مبهم در سراسر میدان دید تقریبا ثابت است.

 

نتیجه­ گیری

 

بیماری فلوتر یک پدیده کاملا طبیعی است اما ممکن است برای عده ­ای ناخوشایند باشد و باعث حواس­ پرتی شود. در اکثر مواقع فلوترها نشان­ دهنده روند طبیعی پیری هستند اما ظاهر شدن ناگهانی فلوترها همراه با علائم دیگر مانند چشمک زدن نور، تارشدن یا از دست دادن بینایی محیطی می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی باشد و بهتر است توسط پزشک بررسی شود.

 

[1] muscae volitantes [2] fovea

 

منابع

 

 

مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراستار: مطهره تقی پور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا