نقش باکتری های روده در رشد و پیشرفت سرطان پروستات

باکتری های روده می توانند با تولید هورمون، باعث رشد سرطان پروستات شوند. این مطالعه مکانیسم پیشرفت سرطان پروستات توسط میکروبیوم های روده را بررسی می کند. این نتایج پس از تایید بیشتر در کلینیک، می توانند فرصت های جدیدی را برای درمان سرطان پروستات از طریق دستکاری میکروبیوم فراهم کنند. در این مقاله به نقش باکتری های روده در رشد و پیشرفت سرطان پروستات می پردازیم.

 

حالا داستان چیه؟

 

مطالعات جدید در حیطه نقش باکتری های روده در رشد و پیشرفت سرطان پروستات نشان می دهند که باکتری های روده می توانند باعث رشد سرطان پروستات و مقاومت در برابر درمان شوند. دانشمندان تاثیر باکتری های روده در پیشرفت سرطان های پیشرفته پروستات و مقاومت آن ها در برابر هورمون درمانی را نشان دادند.

هورمون درمانی، روش استاندارد درمان سرطان پروستات پیشرفته است و با کاهش سطح آندروژن، به فرایند درمان کمک می کند. اما دانشمندان دریافتند که سطح پایین آندروژن در بیماران می تواند باعث گسترش باکتری های روده شود. باکتری های روده با افزایش تولید هورمون های مردانه، باعث رشد سرطان پروستات می شوند.

اثرات باکتری شناسایی شده توسط دانشمندان، ممکن است به تشخیص بیمارانی که در معرض خطر ایجاد مقاومت در برابر درمان هستند، کمک کند. از این یافته ها می توانند در استراتژی دستکاری میکروبیوم استفاده کنند. برای نمونه مردان می توانند تحت پیوند مدفوع قرار گیرند. هم چنین می توانند ماست غنی از باکتری های مطلوب مصرف کنند.

 

معرفی تیم تحقیقاتی

 

دانشمندان موسسه ی تحقیقات سرطان در لندن، موسسه تحقیقات انکولوژی در بلینزونا و موسسه فناوری فدرال در سوئیس، در این تحقیق شرکت کردند. این تیم از موش ها و نمونه های بیماران برای بررسی نقش باکتری های روده در رشد و پیشرفت سرطان پروستات استفاده کردند.

این یافته ها پس از تایید بیشتر در کلینیک، می تواند فرصت های جدیدی را برای درمان سرطان پروستات از طریق دستکاری میکروبیوم فراهم کند.
این مطالعه در نشریه ی Science منتشر شد. هزینه های این تحقیقات توسط بنیاد سرطان پروستات، تحقیقات سرطان انگلستان و بنیاد خیریه جان بلک تامین شد.

 

باکتری های روده چه نقشی در بدن انسان دارند؟

 

باکتری های روده بخشی از میکروبیوم ما هستند و معمولا برای انسان ارزشمند می باشند. با این حال، سرطان و سایر بیماری ها می توانند این تعادل سودمند دوطرفه را از بین ببرند. گسترش باکتری های روده و ترشح سموم توسط آن ها یا سایر مولکول های موثر بر رشد سرطان مثال هایی برای این موضوع هستند.
باتوجه به این داده ها، محققان به بررسی نقش باکتری های روده در سرطان پرداختند. آن ها بررسی کردند که آیا باکتری های روده در مبتلایان می توانند متابولیسم هورمونی را تغییر دهند و رشد سرطان را تحت تاثیر قرار دهند؟

واترجن، دستگاهی که با استفاده از هوا، آب می‌سازد

 

روش تحقیقاتی این تیم

 

آن ها دریافتند که نابودی تمام باکتری های روده در موش های بیمار، رشد تومور را کند می کند و مقاومت به درمان را کاهش می دهد. پیوند مدفوع از موش های مبتلا و مقاوم به هورمون، به موش هایی با سطح آندروژن پایین و مقاومت کم، رشد تومور را افزایش می‌دهد. محققان ثابت کردند که باکتری های روده در موش ها قادر به ساخت هورمون های آندروژن از مولکول های پیش ساز هستند.

برای انتقال این نتایج به انسان، محققان باکتری های روده بیماران تحت درمان در موسسهThe Royal Marsden NHS را تحلیل کردند. آن ها دو گروه مختلف از بیماران را بررسی کردند. 19 مرد که سرطان پروستات آن ها به هورمون درمانی پاسخ می داد و 55 مرد که مبتلا به سرطان پروستات مقاوم به هورمون بودند. پیوند مدفوع از بیماران مبتلا به سرطان و مقاوم به هورمون، به موش های مبتلا و بدون مقاومت، باعث رشد تومور و مقاومت هورمونی شد.

 

آزمایشات بیشتر بر روی میکروبیوم های روده

 

دانشمندان همچنین مواد ژنتیکی میکروبی از مدفوع مردان مبتلا به سرطان را آنالیز کردند. آن ها یک باکتری خاص به نام Ruminococcus را شناسایی کردند که می توانست نقش مهمی در ایجاد مقاومت داشته باشد. در مقابل، باکتری Prevotella stercorea با نتایج بالینی مطلوبی همراه بود.

محققان ارگانوئیدهای بیماران مبتلا به سرطان را با باکتری های مختلف روده انکوبه کردند و سعی کردند آن ها را در آزمایشگاه درمان کنند. این آزمایشات باعث شد اثرات باکتریایی مطلوب و نامطلوب مرتبط با نتایج سرطان پروستات را شناسایی کنند. این عوامل می تواند به شناسایی مردانی که می توانند از استراتژی های دستکاری میکروبیوم بهره مند شوند، کمک کند.

پروفسور Johann de Bono، نویسنده اصلی این تحقیقات، پروفسور طب تجربی سرطان در موسسه تحقیقات سرطان لندن و مشاور انکولوژیست پزشکی است. او می گوید: «شروع هورمون درمانی برای سرطان پروستات می تواند باعث تحریک باکتری های روده برای شروع تولید هورمون های آندروژن شود. سپس این آندروژن ها می توانند باعث رشد سرطان پروستات شوند و مقاومت در برابر هورمون درمانی را تحریک کنند.»

تشابه بسیار زیاد اثر انگشت کوالا و اثر انگشت انسان ها

 

 

هدف از آزمایش بر روی باکتری های روده

 

«تحقیقات ما نشانه های خاصی را در میان باکتری های روده شناسایی کرده است. این موارد می توانند نشان دهند که در برخی از مردان مبتلا به سرطان، احتمال بیشتری برای ایجاد مقاومت در برابر هورمون درمانی وجود دارد. قدم بعدی، بررسی بیشتر نحوه ی اعمال این نشانه ها در بیماران است. هدف این آزمایش ها، انتخاب مردانی است که از پیوند مدفوع، درمان آنتی بیوتیکی و سایر استراتژی ها برای دستکاری میکروبیوم سود می برند. هدف دراز مدت ما تولید ماست غنی از باکتری های مطلوب برای جلوگیری از مقاومت در برابر درمان است.

پرفسور Kristian Helin، مدیر اجرایی موسسه تحقیقات سرطان لندن گفت: «تاثیر میکروبیوم روده بر سرطان، حوزه ی جدیدی از علم است که ما به تازگی آن را درک میکنیم. این یافته ها برای اولین بار مکانیسم میکروبیوم روده در رشد سرطان پروستات و مقاومت در برابر هورمون درمانی را نشان می دهد.»

 

نتیجه گیری

 

پرفسور Kristian Helin افزود: «باکتری های مفید روده که نقش حیاتی در حفظ سلامت ما دارند می توانند با متابولیسم هورمونی در مردان مبتلا به سرطان پروستات تداخل ایجاد کنند. درک این موضوع، می تواند به ما در طراحی استراتژی های درمانی جدید کمک کند. من مشتاق هستم که این تحقیق به سمت بالینی و کلینیکی پیش برود و راهبرد های دستکاری میکروبیوم بتواند فایده ای برای بیماران ایجاد کند.»

پروفسور Andrea Alimonti، رئیس بخش انکولوژی مولکولی در موسسه تحقیقات سرطان، پروفسور دانشگاه در دانشگاه پادووا و موسسه فناوری فدرال سوئیس است. او گفت: «اکتشافات ما از طریق دستکاری میکروبیوم ها، با گسترش گونه های باکتریایی تولید کننده آندروژن مقابله می کند.»

 

منبع

 

  • Materials provided by Institute of Cancer Research.
  • Nicolò Pernigoni et al. Commensal bacteria promote endocrine resistance in prostate cancer through androgen biosynthesis. Science, 2021 DOI: 10.1126/science.abf8403

مترجم: مهسا صیدی | تولید محتوا و ویراستاری: نفیسه مظفری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا