اولین هزارپای واقعی با 1306 پا

Eumillipes Persephone اولین هزارپای واقعی با 1306 پا می باشد که به تازگی کشف شده است. این موجود با زائده ی سنگین، در عمق تقریبا 200 فوتی در زیر زمین طی یک عملیات معدن کاری اکتشافی در استرالیا پیدا شد. این موجود با 3.5 اینچ طول و فقط چهار صدم اینچ عرض، تا به حال بیشترین تعداد پا را در میان حیوانات، دارد.

 

نمای شکمی از پاهای Eumillipes Persephone نر

 

این خبر که در scientific reports منتشر شد، می گوید که این جانور ممکن است اولین هزار پای واقعی باشد. از میان هزار پایان تا کنون هیچ گونه ای با این تعداد پا دیده نشده است. یک هزار پای معمولی 100 تا 200 پا و یک پرپا (صدپا) نزدیک به 400 پا دارد.
برونو بوزاتو، یکی از نویسندگان این مطالعه و زیست شناس در بین مشاوران محیط زیست Bennelongia در Perth است. او گفت: «به نظر من این یک حیوان جذاب و یک شگفتی از تکامل است. هزار پاها اولین حیواناتی بودند که خشکی را فتح کردند. آن ها به صورت خاص توانستند خود را با زندگی در عمق ده ها متری در خاک، در یک منطقه خشک و نامناسب سازگار کند.»

تعداد زیاد پاها در Eumillipes Persephone از نظر کشش و نیرو یک مزیت است. پاها این قدرت را به آن ها می دهند تا بدن خود را به جلو هل دهند. همچنین باعث می شود بتوانند از راه شکاف‌ های موجود در خاک مسیر خود را طی کنند.

نمای پشتی سر و نمای شکمی gonopods هایEumillipes Persephone نر.

 

در این اکتشاف چهار عدد هزار پا پیدا شد که هیچ کدام زنده نبودند. یکی از آن ها 1306 پا داشت و بقیه 998 پا یا کمتر داشتند. محققان می گویند تعداد پاها یکسان نیست، زیرا آن ها پوست اندازی می کنند. هرچه هزارپا پیر تر باشد، احتمالا پاهای بیشتری خواهد داشت. از نظر تئوری، ممکن است یک نمونه هزار پا با پا های بیشتر نیز وجود داشته باشد اما هنوز کشف نشده است.

 

منبع :

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...