افزایش آمار سرطان در پی مصرف الکل

امروزه بسیاری از مردم جهان از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند. افزایش آمار سرطان در پی مصرف الکل باعث ایجاد سوالاتی در ذهن مردم شده است. آیا مصرف کمتر الکل به حفظ سلامتی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری ها کمک می کند؟ سهم مصرف مشروبات الکی در قربانیان سرطان چند درصد است؟

 

خب حالا داستان چیه؟

 

یک مطالعه جدید ارتباط بین الکل و خطر قابل ملاحظه ابتلا به انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان سینه، روده بزرگ و دهان را نشان میدهد. افزایش خطر حتی در میان کسانی که مصرف کمی داشتند (حداکثر دو نوشیدنی در روز)، مشهود بود. این موضوع 1 مورد از 7 مورد از همه سرطان های جدید در سال 2020 و بیش از 100000 مورد در سراسر جهان را شامل می شد.

این تحقیق توسط مرکز بین‌ المللی تحقیقات سرطان (IARC) وابسته به سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مجله انکولوژی لانست منتشر شد. این مطلب ارتباط بین مصرف الکل و افزایش ریسک ابتلا به سرطان‌ های مختلف از جمله سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان‌ دهان را نشان می‌دهد. درواقع از هر 4 مورد جدید ابتلا به سرطان های سینه و همچنین از هر 5 مورد ابتلا به سرطان‌های روده‌ درکانادا، بیماری یک نفر با مصرف الکل مرتبط است. بر اساس این تحقیقات نرخ بیشترین درصد ابتلا، به سرطان سینه اختصاص دارد.

روش انجام تحقیقات این تیم

 

دکتر یورگن رِحم، دانشمند ارشد مرکز تحقیقات سیاست های سلامت روان و موسسه تحقیقات بهداشت روانی خانواده کمپبل در CAMH می باشد. وی می گوید: “مصرف تمام مشروبات الکلی دارای ریسک بالایی است” و با توجه به سرطان‌های مربوط به الکل، مصرف الکل در هر میزانی، با ریسک ابتلا به سرطان همراه دارد. نوشیدن روزانه یک لیوان استاندارد الکل در زنان منجر به اختلال در تنظیم هورمون های جنسی میشود. این موضوع ریسک ابتلا به سرطان سینه را 6 درصد در آن‌ها افزایش می‌دهد.

با استناد بر سخنان دکتر کوین شیلد؛ دانشمند مستقل موسسه تحقیقات سیاست های سلامت روان، الکل از راه های مختلف باعث سرطان می شود. طبق سخنان دکتر شیلد اختلال در ترمیم DNA مکانیسم اصلی سرطان زایی الکل است. در افراد سیگاری، به علت جذب مواد سرطان‌ زا از طریق دخانیات، خطر ابتلا به سرطان سر و گردن افزایش پیدا می‌ کند. همچنین یکی از اثرات ناشی از مصرف مزمن الکل، سیروز کبدی است.

 

 

تاثیر گسترش سرطان بر اقدامات دولت در جهت کنترل مصرف الکل

دکتر ایزابل سورجوماتارام، معاون رییس شعبه نظارت بر سرطان در IRAC می گوید: “مصرف الکل باعث ایجاد بار سنگینی برای سرطان در سطح جهانی می‌شود.”  با این حال، تاثیر استفاده از الکل بر روی سرطان‌ها اغلب ناشناخته است و یا نادیده گرفته میشود. لذا نیاز به اجرای سیاست‌های تاثیر‌گذار و مداخلاتی برای افزایش اگاهی عمومی درمورد تاثیر الکل بر روی افزایش ریسک ابتلا به سرطان و کاهش مصرف کلی الکل برای جلوگیری از بار سرطان‌های مرتبط با الکل است.

دکتر رحم نیز در این مورد توضیح می دهد: تحقیقات درمورد ارتباط میزان نوشیدن الکل (سبک تا متوسط) و سرطان نسبتا جدید است. به همین علت سیاست عمومی هنوز میزان خطر ابتلا به سرطان را نشان نمی‌دهد. وی افزود: “من به عنوان یک اپیدمیولوژیست پیشنهاد می‌ کنم مالیات را افزایش دهید تا بار بیماری ناشی از الکل را به طور کامل منعکس کند.

علاوه بر محدودیت دسترسی فیزیکی و بازاریابی الکل، کنترل قیمت به عنوان اقدامات موثر و مقرون به صرفه برای کاهش آسیب‌های مرتبط با الکل شناخته می شود. دولت‌ها هم می‌توانند تولید کنندگان را مجبور به درج اطلاعات مربوط به خطرات مصرف الکل برای سلامتی و ایمنی بدن همچون سرطان در برچسب‌های مشروبات الکلی کنند.

 

نتیجه گیری

 

دکتر لزلی باکلی رییس CAMH اعتیاد گفت: ما در کلینیک افراد زیادی را می‌بینیم که از شروع پاندمی، مصرف الکل را افزایش دادند. اگرچه این موارد می‌تواند بخاطر استرس‌ و به صورت موقت باشد. با این حال باید توجه داشت که عادت‌های جدید می‌توانند دائمی شوند. آسیب‌های مصرف الکل اغلب آسیب‌های نامحسوسی هستند که در دراز مدت خود را نشان می‌دهند. درحالی که آسیب‌های طولانی مدت مانند سرطان، بیماری کبد و اختلالات مرتبط با مصرف الکل می‌توانند ویرانگر باشند.

اطلاعات موجود در این مجله بر اساس آمار فروش الکل و با فرض خطر استفاده مشروبات الکلی در تمامی کشورهای جهان است. همچنین پیشنهادات افراد متخصص، می‌تواند در چارچوب سیاست الکل CAMH تاثیر به سزایی درکنترل ابتلا به سرطان داشته باشند.

 

منبع

 

Harriet Rumgay et al. Global burden of cancer in 2020 attributable to alcohol consumption: a population-based study. Lancet Oncology, 2021 DOI: 10.1016/S1470-2045(21)00279-5

 

 

مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراستار: مطهره تقیپور

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...