استفاده از قرص ادرار آور در درمان آلزایمر

بر اساس مطالعات جدید، استفاده از قرص ادرار آور در درمان آلزایمر که مورد تأیید FDA است ، می تواند پیشنهاد مناسبی برای درمان افراد دارای زمینه ژنتیکی آلزایمر باشد.

 

خب حالا داستان چیه؟

 

این مطالب در Nature Aging منتشر شد.در واقع یک قرص ادرار آور خوراکی در دسترس و مورد تأیید از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا، میتواند پیشنهاد مناسبی برای درمان بیماری آلزایمر در افراد دارای زمینه ژنتیکی آلزایمر باشد. در این تحقیقات، شیوع بیماری آلزایمر در افراد مصرف کننده داروی بومتانید در مقایسه با افراد غیر مصرف کننده، به طور قابل توجهی کم‌تر بود.
این مطالعه توسط مؤسسه ملی کهنسالی ایالات متحده آمریکا (NIA) تأمین مالی شد. این مطلب یک رویکرد پزشکی دقیق برای افرادی که در معرض خطر بیش تر ابتلا به این بیماری به دلیل ساختار ژنتیکی هستند، نمایان میکند.

 

روش تحقیقاتی این تیم

 

این تیم تحقیقاتی، اطلاعات موجود در پایگاه‌ های داده نمونه ‌های بافت مغز و دارو های مورد تایید FDA را آنالیز کردند. آن ها آزمایش ‌هایی بر روی موش و سلول ‌های انسانی انجام دادند. این گروه مطالعاتی بر روی جمعیت انسانی انجام دادند. هدف از این مطالعات شناسایی بومتانید به‌عنوان یک داروی پیشرو بود که می تواند به طور مناسب برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر ریچارد هودس، مدیر NIA بیان میکند:” آزمایش ‌های بالینی بیش تری مورد نیاز است. با این حال این تحقیق، بر ارزش تاکتیک ‌های مبتنی بر داده ‌های بزرگ همراه با رویکرد های علمی سنتی‌ تر و همچنین بر شناسایی دارو های موجود که مورد تأیید FDA هستند، به عنوان کاندیدای استفاده از دارو برای درمان بیماری آلزایمر تأکید می‌کند.”

محققان می دانستند یکی از مهم‌ ترین عوامل خطر ژنتیکی برای آلزایمر دیررس، نوعی ژن آپولیپوپروتئین E به نام APOE4 می باشد. بر همین اساس آن ها داده‌های مربوط به 213 مورد بافت مغز را آنالیز کردند. هدف از این کار شناسایی علائم بیان ژن آلزایمر در سطوحی که ژن‌ها روشن یا خاموش می‌شوند، مخصوصا برای حامل های APOE4 بود. سپس، آن ها علائم آلزایمر اختصاصی APOE4 را با بیش از 1300 داروی معروف و مورد تایید FDA مقایسه کردند.

 

بررسی داروی بومتانید

محققان پنج دارو با علائم بیان ژن را که ممکن است به خنثی کردن بیماری کمک کنند، مطرح کردند. بهترین این داروها، بومتانید بود که برای درمان اِدم یا ورم، در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بیماری کبدی یا اختلال کلیوی استفاده می شد.

محققان نتایج خود را در هر دو مدل موش با آزمایش بومتانید بررسی کردند. یکی از موش ها مبتلا به آلزایمر و موش دیگر دارای نورون های انسانی برگرفته از سلول های بنیادی پرتوان بود. آن ها دریافتند، درمان موش‌ هایی که ژن APOE4 انسانی را بیان می‌کنند؛ باعث کاهش نقص‌ های یادگیری و حافظه می‌ شود. همچنین اثرات خنثی‌ کننده نیز در مدل‌ های دارای سلول‌ های انسانی تأیید شد.

در همین راستا فرضیه هایی در خصوص ابتلای کمتر به آلزایمر در افرادی که قبلا بوتانید مصرف میکردند، ایجاد شد. این تیم برای آزمایش این موضوع، مجموعه داده‌ های پرونده الکترونیک سلامت بیش از 5 میلیون نفر را به دو گروه تقسیم کرد: بزرگسالان بالای 65 سال که بومتانید مصرف کردند و گروه مشابه‌ ای که بومتانید مصرف نکردند.

 


نتیجه این تحقیقات

 

بر اساس تحقیق استفاده از قرص ادرار آور در درمان آلزایمر و نتایج حاصل آن، احتمال بروز بیماری آلزایمر در افرادی که دارای زمینه ژنتیکی آلزایمر هستند و بومتانید مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند ولی بومتانید مصرف نکردند، 35 تا 75 درصد کمتر است.

جین یوآن، مدیر برنامه بیوانفورماتیک رونویسی و دارویی در بخش علوم اعصاب NIA، می‌گوید: “ما میدانیم که بیماری آلزایمر احتمالاً به انواع خاصی از درمان ها نیاز دارد که ممکن است ژنتیک خاص یک فرد و علائم بیماری را مورد هدف قرار دهد. داده‌ های این مقاله مورد خوبی برای انجام یک کارآزمایی و اثبات مفهوم تاثیر بومتانید در افراد با خطر ژنتیکی آلزایمر است.

این تیم تحقیقاتی توسط دانشمندان مؤسسه گلادستون، سانفرانسیسکو، دانشگاه کالیفرنیا، دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا و شهر نیویورک، رهبری شد. این گروه یکی از 20 تیمی است که توسط NIA حمایت می شود و جامعه محقق را تشویق می کند تا از طریق رویکرد های داده های بزرگ به دنبال دارو هایی باشند که به طور قدرتمند می توانند در زمینه جدید مورد استفاده قرار گیرند.

منابع

 

Materials provided by NIH/National Institute on Aging. Note: Content may be edited for style and length.

 

مترجم: فائزه الیاسی | تولید محتوا و ویراستاری: پرنیا فواکهی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...