اثر ماندلا چیست؟

خاطرات ما به چه شکل هستند؟

 

خاطرات همیشه بازتاب دقیق و درست از واقعیت نیستند. از دوستی های دوران کودکی تا مشاجرات خانوادگی اخیر، ذهن شما تمایل دارد تجربیات شما را تقریبا خیالی و تا حدودی بزرگ و اغراق آمیز جلوه دهد. اما اینکه خاطرات اشتباه، درباره چیزی فراتر از زندگی شخصی شما همچون فرهنگ و جامعه وسیع اطرافتان باشند، به چه معناست؟ و اگر هزاران غریبه از یک خاطره اشتباه یاد کنند، چه می شود؟ اگر متوجه این موضوع شدید، اثر ماندلا را تجربه کرده اید.

 

داستان اثر ماندلا

 

فیونا بروم وبلاگ نویسی است که در سال 2009 عبارت “اثر ماندلا” را مطرح کرد. او هنگام شرکت در یک کنفرانس، در مورد مرگ غم انگیز نلسون ماندلا در دهه 1980 صحبت کرد.

بسیاری از افراد حاضر در آن جمع، مرگ رئیس جمهور آفریقای جنوبی در زندان را به یادآوردند و برخی حتی پوشش خبری این رویداد در تلویزیون را نیز به یاد داشتند. با این حال ماندلا در زمان کنفرانس زنده بود. او چهار سال بعد در حالی که از زندان آزاد شد، درگذشت.
بروم می گوید: خاطره کاذبی که توسط افراد مختلف نقل می شود اثر ماندلا نام دارد. با وجود اینکه به نظر می رسد یک اتفاق عجیب وغریب است، نمونه هایی از این پدیده کاملا متدوال و شایع می باشند.

آیا از دوران کودکی فیلم Berenstein Bears خاطرهای دارید؟ یا فیلم شزم که سندباد به عنوان جن در آن بود؟ یا در سری فیلم های نمادین جنگ ستارگان ” لوک ، من پدر تو هستم؟ ” را به یاد دارید؟
همه موارد فوق نمونه هایی از اثر ماندلا هستند. به عبارت دیگر هیچ کدام ازآن ها اتفاق نیفتاده است. Berenstein Bears در واقع Berenstain Bears بودند. یا در آن فیلم جن (1996) با بازی شکیل اونیل بود. همچنین دارث ویدر در واقع می گوید “نه ، من پدر تو هستم.” حتی پس از دانستن حقیقت، بیشتر مردم همچنان به خاطرات اشتباه خود سوگند می خورند. برخی آنقدر به خاطرات خود اطمینان دارند که از اثر ماندلا به عنوان شواهدی از دنیای مجازی یاد می کنند. بنابراین واقعاً چه چیزی پشت این پدیده است؟

 

 

نحوه ثبت و بازیابی اطلاعات در مغز

 

روانشناسان در اثر ماندلا، نحوه ثبت و بازیابی اطلاعات در مغز را مقصر می دانند. خاطرات، تصویر کاملی از لحظاتی که در زندگی واقعی رخ داده اند؛ نیستند. وقتی چیزی را به خاطر می آوریم، ممکن است فقط به بخشی از داستان واقعی دسترسی داشته باشیم. درنتیجه، مغز ما اطلاعات مرتبط را از خاطرات مختلف برای پر کردن خلأها می گیرد. به همین دلیل است که بیشتر مردم یک کمدی لایو اکشن در مورد جن از دهه 1990 را به خاطر می آورند، اما عنوان یا بازیگر نقش اصلی این فیلم را به خاطر نمی آورند.
*لایواکشن: به فیلم ها یا ویدیوهایی گفته می شود که در آن به جای تصاویر متحرک سازی شده و انیمیشن، از بازیگران واقعی (انسان یا حیوان) استفاده می شود.

 

منبع

 

BY MICHELE DEBCZA, AUGUST 3, 2021

 

مترجم: پرنیا محمدی | تولید محتوا و ویراستار: پرنیا فواکهی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا

از من بپرس...