آیا حیوانات وحشی می توانند ترس را در بقیه احساس کنند؟

آیا فکر می کنید حیوانات می توانند ترس شما را احساس کنند؟ یا آیا حیوانات وحشی می توانند ترس را در بقیه احساس کنند؟ برخی افراد این حس را به عنوان حواس غیر انسانی یا حس ششم، تفسیر می کنند. ولی اصلا این طور نیست. حیوانات فقط با استفاده از ترکیبات مختلف از حواس پنج گانه که ما با آن ها آشنا هستیم، ترس را در دیگران حس می کنند.

آیا حیوانات حس ششم دارند؟

 

بیشتر افراد می دانند که اکثر مهره داران حداقل یک حس توسعه یافته تر و قوی تر از حواس انسان را دارند. بینی یک سگ شکاری، چشمان عقاب، گوش جغد و غیره بهتر از ما عمل می‌کند. حس چشایی ما در حد متوسط قرار دارد و حس لامسه ما بهتر از حیوانات است.
حیوانات می توانند از این حواس قوی برای احساس ترس در حیوانات دیگر استفاده کنند. حس ششمی در کار نیست. در واقع تنها ترکیبی از سه حواس دیگر است: بویایی، بینایی و شنوایی.
البته این به این معنا نیست که حس دیگری به غیر از حواس پنج گانه ی ما وجود ندارد. حس جهت‌یابی در بسیاری از پرندگان و حس پژواک در برخی از خفاش ها و نهنگ ها از جمله حواسی است که ما نداریم. هم چنین ما حس مربوط به دریافت های الکتریکی، که در کوسه ها و ماهی های دیگر وجود دارد را نداریم. چندین حس دیگر نیز در قلمرو حیوانات وجود دارند که ما آن ها را نداریم.
شجاع ترین و تهاجمی ترین خرگوش جهان هم، زمانی که شکارچی به او نزدیک شود، احساس ترس می کند. اما با این حال بعضی حیوانات ترس را احساس نمی کنند. مثلا پرنده دودوی شجاع هنوز توسط شکارچیان به دام می افتد. این پرنده یکی از معدود حیوانات عالی است که هرگز پاسخ “جنگ یا گریز” را نشان نداده است.

استفاده از قرص ادرار آور در درمان آلزایمر

مزیت احساس ترس برای حیوانات و انسان

 

توانایی احساس ترس، نقش بزرگی در رابطه شکارچی/شکار دارد. عدم ایجاد ترس لزوما شما را از حمله ی شیر کوهی یا لگدمال شدن زیرپای فیل نجات نمی دهد. اما ممکن است شانس شما را برای زنده ماندن افزایش دهد. از سوی دیگر، ایجاد ترس در آن موقعیت ها قطعا شانس شما را برای زنده ماندن کاهش می دهد. حریف شما در چنین مواقعی مطمئنا از حواس اصلی خود برای تعیین مسیر بعدی اقدام در رابطه با شما استفاده می کند.

فقط حیوانات نیستند که می توانند ترس را حس کنند. انسان ها نیز این کار را انجام می دهند. مسلما سطح احساس ترس ما به اندازه سایر مهره داران قوی نیست. اما ما تا حدودی این توانایی را داریم. مثلا زورگویان، فروشندگان خودرو و بدهکاران از آن استفاده می کنند. کلاهبرداران و هنرمندان شیاد نیز از آن بهره می جویند. ممکن است که ورزشکاران و دیپلمات ها نیز این احساس را تجربه کنند.

یک اصطلاح مرتبط با آن نیز وجود دارد: «هرگز اجازه نده عرق کردنت را ببینند.» اگر به صورت مجازی و یا حتی به معنای واقعی کلمه به آن توجه شود، باز هم مسئله مهمی است. با این حال، مسئله چیزی بیشتر از عرق کردن است.

در پایان…

 

درک این که چگونه انسان و حیوانات، می توانیم ترس را حس کنند، دشوار نیست. در واقع، این کمک کننده و مفید است که شما آن را درک کنید. این که درک کنید که چگونه ترس احساس می شود. این می تواند به شما کمک کند که از آزار و اذیت جلوگیری کنید و مورد سوء استفاده قرار نگیرید. در واقع، مواقعی وجود دارد که این احساس ترس می تواند به شما برای زنده ماندن کمک کند. بخشی از آن غریزی است و بخشی از آن آموختنی است. این احساس به شما کمک خواهد کرد که این مهارت را به خوبی یاد بگیرید و آن را حس کنید. با این حال، برای یادگیری بهتر، باید بتوانید آن را درک کنید.
برای درک عمیق تر، بهتر است عبارت “احساس ترس” را به “خواندن ترس” تغییر دهید. پس خواندن ترس فقط درخصوص حیوانات وحشی نیست. اکثر حیوانات و هم چنین شما قادر به انجام آن هستید.

آیا امکان سکونت در ابرهای سیاره زهره وجود دارد؟

منبع

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا